Warsztaty ze scenopisarstwa

Warsztaty ze scenopisarstwa

Warsztaty ze scenopisarstwa

„Otóż sądzę, że podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć.” Maria Janion
Jesteśmy otoczeni historiami. Słuchamy ich każdego dnia. I opowiadamy. Rejestrujemy zdarzenia, a potem przekładamy je na opowieść. Historie porządkują rzeczywistość, pomagają nam ją zrozumieć. Wszystko co wiemy o świecie, zawdzięczamy opowiedzianym historiom.
Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, czym są historie i gdzie ich szukać. Tworzenie opowieści nie tylko rozwija naszą kreatywność, ale również sprawia, że wyostrza się nasza uwaga na otaczającą nas rzeczywistość. Zaczynamy więcej dostrzegać i rozumieć. Podczas ćwiczeń uczestnicy poznają podstawowe narzędzia sztuki opowiadania.

prowadzenie Małgorzata Sobieszczańska

Pisarka, scenarzystka, wykładowczyni. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowego w łódzkiej Szkole Filmowej. Wykładowczyni scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Liceum Filmowym Prowadziła kursy i warsztaty, m.in. w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Speakers Avenue oraz na warsztatach Sztuka Wyboru, organizowanych min. przez Fundację Tumult, organizatora Festiwalu Camerimage. 2017 – Autorka scenariusza filmu fabularnego – „Zgoda” – reżyser Maciej Sobieszczański.
III nagroda za scenariusz dla Małgorzaty Sobieszczańskiej w konkursie Script Pro
nagroda First Look na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno dla filmu polskiego w fazie postprodukcji. Festiwal „Walkirie Filmowe” – nagroda za scenariusz dla Małgorzaty Sobieszczańskiej
Autorka scenariuszy do seriali telewizyjnych, m.in. „Egzamin z życia”, „Tancerze”, „Druga szansa” oraz filmów dokumentalnych-fabularyzowanych, min. o Marianie Wieleżyńskim i Rudolfie Weiglu.
Autorka słuchowisk radiowych, m.in. „Ostatni akt”, „Motel w pół drogi”, „Milena”. Członkini Komisji Selekcyjnej konkursu scenariuszowego Script Pro. Obsada aktorska: zagrała Mewę w filmie „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Książka „Z ostatniej chwili” – nominacja do Wielkiego Kalibru, nagroda w kategorii debiut . Książki „Kilka dni lata” oraz „Drugi koniec świata” (Wyd. Literackie) – przez kilka tygodni utrzymywały się na pierwszym miejscu na liście bestsellerów empik.com  Członkini Związku Zawodowego Scenarzystów Polskich – Gildii Scenarzystów oraz grupy Kobiety Filmu.

Zapraszamy 25 września o godz. 12.00 do Domu Skandynawskiego.

Obowiązują zapisy: ngokamera@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona!