Filmy

Konkurs Główny/

I BLOK

1.Cinema Mudo (Silent Movie)
Brazylia/Brazil 2020/ reż/dir. Melo Viana /15:00

Cinema Mudo” to projekt społeczny polegający na pracy z dziećmi ze społeczności wysokiego ryzyka. Historia opowiada o trzech dzieciach w latach trzydziestych XX wieku, które tworzą projektor z pudełka na buty. Jako element tła w filmie użyto obrazów z okresu przejścia kina z ery niemej do dźwiękowej.

Melo Viana ukończył Projektowanie na Katolickim Uniwersytecie w Paranie i kierunek filmowy na Uniwersytecie w Paranie. Pracował w brazylijskim Banku Centralnym przez 38 lat i zdobył tytuł magistra ekonomii w dziedzinie rozwoju gospodarczego w Hiszpanii. Jest jednym z założycieli Partii Zielonych w Brazylii.

 

 

2. I Am a Very Special Being
Dania/Denmark 2018/ reż/dir. Marcus Mandal/ 3:46

40-letni Christian ma autyzm. Napisał piosenkę o tym kim jest i sam ją zaśpiewał. Z fragmentu wywiadu z Christianem: „Myślę, że sztuczna inteligencja jest bardzo ciekawa, tak samo Terminator oraz odtwarzanie dinozaurów. Chciałbym zapisać swój umysł na komputerze, żeby mógł przejść na inne osoby i zwierzęta – tak żyłby wiecznie.

Marcus Mandal został doceniony na świecie dzięki swym filmom dokumentalnym. Jego serial telewizyjny „A Royal Family” był oglądany w prawie 150 krajach. „KAREN BLIXEN – Out of This World” z rolą Meryl Streep jest jednym z najbardziej nagradzanych duńskich dokumentów. Marcus ukończył Duńską Szkołę Dziennikarską na Uniwersytecie w Kopenhadze (Politologia). Pracował w telewizji jako reporter, prezenter i redaktor naczelny.

 

 

3. Przetrwamy
Polska/Poland 2020/ reż./dir. Krystyna Kowalczyk, Aleksandra Szachniewicz, Mieczysław Marków, Andrzej Richter, Ryszard Soldat/ 5:00

 

Film animowany, metoda poklatkowa. Opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce w I półroczu 2020 roku tj. katastrofy ekologicznej i pandemii, która opanowała świat.

Grupa seniorów z zespoł u FOTO-VIDEO SUTW w Szczecinie. Pasjonaci fotografowania i filmowania.

 

 

4. What are we like?
Hiszpania/Spain 2020/ reż./dir. Maria Maymó Puig /9:12

 

Obiad, trzy przyjaciółki po 50-tce opowiadają sobie anekdoty umilając wieczór, który przynosi nieoczekiwany obrót.

 

 Maria Maymo Puig pracowała jako scenopisarka i producentka krótkometrażowych filmów takich jak: “Always in my heart, Carmen” i “Astrolabi”. “What are we like?” to jej debiut reżyserski.

 

 

5. Abbreviated Letters
Argentyna/ Argentina 2020/ reż./dir. Eduardo Daniel Santamaría/4:07

Kwarantanna w trakcie pandemii zapoczątkowała niezliczoną liczbę opowieści na całym świecie. „ABBREVIATED LETTERS” to tylko jedna z nich, gdzie zakochany człowiek pełen jest pomysłowości i poczucia winy.

 

 

Eduardo Danie Santamaria: Ma ponad 30-letnie doświadczenie jako aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Zrealizował ponad 30 dzieł i więcej niż 35 filmów różnego metrażu. Obecnie rozpoczął działalność w profesji i narracji audiowizualnej, takiej jak reżyseria filmów krótkometrażowych: „Difficult Times” (2016) i „Cigarette” (2019)”.

 

 

 

II BLOK

1. Pasje naszego Marka
Polska/Poland 2020/ reż./dir. Zbigniew Klimek /19:13

Marek – człowiek z wioeloma pasjami. Działa społecznie w Związku Emerytów i Rencistów. Tworzy gazetę „Głos Seniora” oraz TV Seniora.

 

 

Zbigniew Klimek – interesuje się filmem od lat 70-tych. Rejestruje kamerą wydarzenia rodzinne i towarzyskie. Działał w Federacji Filmów Niezaleznych. Jego filmy brały udział w wielu przeglądach filmów amatorskich otrzymując wyróznienia.

 

 

 

2. Plus and Minus Creation
USA 2020/ reż./dir. James W. Hawk/2:44

 

Krótkometrażowa animacja, bez ograniczeń wiekowych, stworzona za pomocą programów Adobe Photoshop i Premiere Pro. Magiczne spojrzenie na stworzenie naszego wszechświata. Film zaczyna się przed Wielkim Wybuchem, będącym „plusem” stworzenia, prowadzi nas przez historię wszechświata i kończy się „minusem”, czyli śmiercią Słońca.

 

 

James W. Hawk to filmowiec, autor wielu publikacji i fotograf. Jeden z jego filmów był pokazywany na wystawie sztuki w Rzymie. Jego cztery produkcje dostały się do półfinałów na festiwalach filmowych, a 73 filmy były częścią 33 festiwali na całym świecie.

 

 

3. Wrath
USA 2018 /reż./dir. Ray Nomoto Robison /6:14

Mężczyzna dowiaduje się, że jest w Czyśccu. Nie wie dlaczego, dopóki nie dostaje za zadanie oglądania swojego grzechu w kółko. Za każdym razem zapomina o nim i ponownie go doświadcza. Jest to bolesną karą, która potrwa wieczność.

Ray Nomoto Robison – będąc studentem Sztuk Pięknych zdecydował w połowie pierwszego roku, że film będzie jego medium. Zamieszkując w Los Angeles, rozpoczął 20-letnią karierę produkując i reżyserując reklamy telewizyjne, a następnie zapoczątkował zdjęcia do swojego pierwszego filmu fabularnego w 2001 roku. 5 lat później po raz pierwszy zobaczył swój film na festiwalu (“Dances with Films”) wraz z produkcją noir “Sixes and the One Eyed King”. Filmy Robisona były wyświetlane na ponad 100 festiwalach filmowych, a on sam kontynuuje reżyserię filmów niezależnych w Oregonie, gdzie obecnie mieszka.

 

 

 

4. Cartas de Amor a un Torero
Hiszpania/Spain 2020 /reż./dir. Reyes Caballero/15:00

W Hiszpanii, w latach 1936-1942 miało miejsce wiele historii, które zostały zebrane w tym filmie: prawdziwe wydarzenia o środowisku wraz z fikcyjnymi opowieściami, ukrytymi miłościami, kobiecymi szpiegami, tańcami, farmerami z ponad 50 tysiącami sztuk bydła, torreadorami i siłą rolniczą. Największa fabryka dla wojska, Mantas, jubilerzy i kobiety z planami na przyszłość.

Reyes Caballero – jestem filmowcem od 11 lat. Studiowałam w trzech krajach i otrzymałam stypendium na kilku uniwersytetach filmowych. Nakręciłam 9 filmów krótkometrażowych, z których 7 było wyświetlane na międzynarodowych festiwalach i otrzymały 11 nagród, 4 nominacje i 2 wyróżnienia.

 

 

 

 

III BLOK

1. Żywot Stanika z Princoka
Polska/Poland 2020/ reż/dir. Henryk Latusek/15:00

 

Główny bohater snuje opowieść o swojej młodości, przypomina dawne odchodzące w zapomnienie zwyczaje, opowiada jak kiedyś wyglądało życie rodzinne na jego ukochanym Śląsku.

 

Henryk Latusek .Filmowiec amator od 50 lat. Zdobywca wielu nagród na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Od 18 lat instruktor AKF “NURT58” w Łaziskach Górnych

 

 

2. Coffee and Love
Francja/France 2020/ reż./dir. Werner Schnater/2:18

 

Sadomasochistyczny kot poszukuje myszy Queer.

 

 

Werner Schnater – absolwent projektowania na Uniwersytecie Sztuki w Braunschweig w Niemczech. Malarz, mistrz sitodruku, autor komiksów, twórca animacji. Miał wystawy w Niemczech i we Francji. Jego komiksy były publikowane w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Zdobył nagrody w dziedzinie malarstwa i za komiksy. Zwycięzca One minute festival w Aarau, Suisse za film „P60”. Jego filmy zakwalifikowały się na festiwale w Kijowie, Wiedniu, Bukareszcie, Chicago, Helsinkach, Wilnie, Islamabadzie, Trinidadzie i Tobago, Budapeszcie, Szczecinie, Mińsku, Brunszwiku oraz Paryżu.

 

3. VIRUSHEAD
Hiszpania/Spain 2020/ reż./dir. Pedro Pablo Dominguez Guasch/4:16

Spustoszenie zagościło w naszych życiach. Strach i paranoja duszą nas, gdy wirus porusza się miedzy nami niewidzialny.

 

 

 

Pedro Pablo Dominguez Guasch – 1985 – Obsesión, 1986 – Una noche en tu casa, 1988 – Incidente, 1990 – El agua de los floreros (video art), 1991 – Tras el agua, 1991 – Trafic, 1991 – A ras de piel, 1991 – Lo nuevo y lo viejo, 1991 – Entre la duda, 1992 – Trafic 2, 1992 – Ceremonia, 1993 – Pasos, 1993 – La llamada, 1995 – Incidente, 2009 – Un giorno di estate, 2009 – Voilà! Les sales de concerts (TV piloto), 2020 – El hombre que mira el reloj, 2020 – Esperanza

 

 

 

4. The Roulette
Bośnia i Hercegowina/ Bosnia and Herzegovina 2018/ reż./dir. Sejo Bajraktarević/ 12:00

 

The Roulette opowiada o prawdziwej historii oblężenia Sarajewa w latach 1992-1995, jednego z najdłuższych oblężeń po II Wojnie Światowej.

 

Sejo Bajraktarevic urodził sie 21 marca 1955 roku w Sarajewie. Ukończył tam szkołę postawową i liceum. Skomponował ponad 200 utworów do filmów i sztuk teatalnych. Otrzymał Grand Prix w 1998 roku w Bułgarii i nagrodę za „Triton’s tale” w Berlinie w 2004 roku.

 

5. Wiosenne nutki
Polska/Poland 2020/reż./dir. Jadwiga Osłońska, Dorota Zjawińska, Monika Orłowska, 3 min

Impresja filmowa inspirowana muzyką Chopina i folklorem pędzlem malowana.

Realizcja zbiorowa grupy uczestników zajęć terapii filmowej, osób niepełnosprawnych, pensjonariuszy DPS Legnickie Pole. Porducentem filmu jest Klub Filmowy „Rycerz” Legnickie Pole.

 

IV BLOK

1.Magic Lagoon
Czechy/ Czech Republic 2019/ reż./dir. Stanislav Domanský/ 4:30

Prawdą jest, iż miliony turystów odwiedzających Wenecje nie dostrzega prawdziwego piękna tego miasta. Są również ci, którzy powracają tu i poszukują magii tego niepowtarzalnego piękna.

Stanislav Domanský urodzony w 1956 roku w małym miasteczku Vracov w Czechach. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografów od 2000 roku. Od dziecka interesowały go artystyczne przedsięwzięcia, lubi malować i fotografować. Jego pasja do tworzenia multimediów ukazała się dzięki fotografii. Obecnie mieszka w Kromeryżu. Działa dla przyjemności innych. Tworzy projekty multimedialne i kręci filmy. Stworzył ponad 40 produkcji.

 

 

2. PRAY
Japonia/Japan 2020/ reż./dir. Kazuya Ashizawa/26:35

 

Ludzie modlą się niezależnie od wieku – od dzieci po najstarszych. Japończycy modlą się w ten sposób od tysiąca lat.

 

 

Kazuya Ashizawa to dokumentalista mieszkający w Fukushimie, w Japonii. Po ukończeniu służby cywilnej, sięgnął po kamerę w celu spełnienia swojego marzenia z młodości i zaczął kręcić filmy dokumentalne. Nagrywa osoby będące blisko i rozpowszechnia ich sposób życia na cały świat.

 

 

 

V BLOK

1. Lesbian & Gays Support the Miners
Walia 2019/ reż./dir. Roger Tiley /15:35

 

 

W trakcie strajku górników w latach 1984-1985, lesbijki i geje z Londynu przybyli do Doliny Dulias w południowej Walii, żeby wspomóc finansowo strajkujących i ich rodziny. Ta przyjaźń i solidarność trwa od 35 lat. Szyby kopalni już nie istnieją, lecz społeczność Doliny Dulais nadal prosperuje; nie w kwestii finansowej, gdyż nie ma pracy poza płukaniem węgla, gdzie pracuje 30 mężczyzn. To również ma zostać zamknięte i miliony ton dobrej jakości węgla na zawsze pozostanie pod ziemią.Film nakręcony kilka lat temu, pokazuje historię LGSM odwiedzających górników w trakcie strajku w Dolinie Dulais. Jest to dokument o prawdziwych ludziach, odgrywanych w filmie przez aktorów.

 

Roger Tiley

 

 

2. There’s a Tune in My Soup
Wielka Brytania/ United Kingdom 2020/ reż./dir. Alistair Kerr/6:31

 

 

Lumpy gotuje zupę, lecz ciągle przeszkadza mu Bumpy, który miesza w niej instrumentami muzycznymi. Jak uda się zupa? Animacja stworzona z gliny.

 

 

Alistair Kerr – filmowanie jest dla mnie nowe. Praca z małymi budżetami daje mi ogromną satysfakcję kiedy moje animacje dostają się na festiwale. Moje miejsce pracy jest amatorskie, ale podchodzę do animacji z entuzjazmem. Mam nadzieję, że jestem w stanie zapewnić rozrywkę widzom na świecie.

 

 

 

3. Tworzenie
Polska/Poland 2020/ reż./dir. Jarosław Gaszyński/5:00

 

Proces twórczy to nie tylko nuty, ale także instrument. Muzyka to instrumenty. Budowanie gitary to ciężka praca fizyczna, precyzyjna robota… by wydać dźwięk.

 

 

Jarosław Gaszyński – zajmuje sie fotografia od 1978 roku. Mieszka w Szczecinie

 

 

4.Through Mabel’s Eyes
USA 2020 / reż//dir. Marta Renzi /27:30

Kobieta obcuję z naturą po inspirację i widzi przyszłość. Uważnie obserwuje ruch pióra, fale na wodzie, schnące na zewnątrz pranie. Przez jej oczy widzimy świat dekady później: głośniejszy, bardziej zaludniony, a krajobraz pełen jest domów i śmieci.

 

 

Marta Renzi jest choreografem i reżyserką ponad 2 tuzinów filmów, które były wyświetlane na całym świecie. Zwyciężczyni 7 nagród Choreographic Fellowship i NY Dance & Performance Award („Bessie”). Renzi jest także rezydentką Bogliasco Fellow w 2013 roku i Mabel Artist w 2019 roku


 

SENIOR TOPIC

 

1. VARGİT ZAMANİ
Turcja/Turkey 2019/ reż./dir. Orhan Tekeoglu/36:06

Vargit Zamani opowiada o ojcu, którego syn (mieszkający w Niemczech) zachorował i chciał ponownie zamieszkać z ojcem w chacie w górach. Ojciec przygotowuje wszystko na powrót syna, lecz ten umiera. Ojciec żałuje, że nie miał kontaktu z synem, gdy ten siedział w więzieniu za narkotyki.

Orhan Tekeoğlu jest scenopisarzem i reżyserem. Wraz z doktorem Nurdanem Tekeoğlu stworzyli Medya Ton i nakręcili dokument İFAKAT, który zdobył główną nagrodę kanału telewizyjnego TRT w kategorii filmu dokumentalnego. W 2013 po trzech latach, ukończył swój pierwszy film pełnometrażowy “I LOVE YOU SO MUCH”. Dostał się na festiwal filmowy w Moskwie, IFF Molodist w Kijowie i wielu innych; film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalach filmowych w Kanadzie i Portobello.

 

2. Nigdy Dobrze
Polska/Poland 2019/ reż./dir. Paweł Powolny/ 18:03

Kto pomoże, jeżeli nie dziadek? Marta i Michał spodziewają się dziecka. Chcieliby zamieszkać razem. Z rodzicami ciasno, ze współlokatorami głośno, pieniędzy brak, a dziadek od śmierci żony mieszka sam. Jak Wiesław, były milicjant z pistoletem w kredensie, zareaguje na niespodziewany pomysł wnuczki?

Paweł Powolny -Absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Urodzony w Warszawie w 1992. Jest twórcą krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych oraz reklamowych.

 

 

 

3. Mother
Mołdawia/ Moldowa 2020/ reż./dir. Mikhail Rezunets/ 19:09

Rodzina żyje w skomplikowanym okresie z punktu widzenia społeczno-ekonomicznego, gdzie młodzi muszą wyjechać z kraju za pracą. Prowadzi to do poluźnienia więzów rodzinnych pomiędzy ich członkami oraz zaniku narodowego języka i obyczajów.
Film pokazuje, że pomimo tych wydarzeń, ludzie pielęgnują to, co najważniejsze: empatię i obowiązek do zadbania o przyszłe pokolenia.

 

 

Mikhail Rezunets, urodzony w 1977 roku. W 2001 ukończył kierunek aktorski na Uniwersytecie w Comrat w Mołdawii. Od tego czasu pracuje w Teatrze Muzycznym w Komrat. W 2016 zagrał jedną z głównych ról w pierwszym filmie Gaugauz „Dyunyurzhuliuk”, a 2020 przyniósł jego reżyserski debiut “Mother”.

 

 

4. Któregoś dnia do nas wrócisz
Polska/Poland 2020/ reż./dir. Monika Klawitter/13:45

 

Film powstał w ramach projektu “Homo Manekino Sapiens”, który był realizowan w formie warsztatów dla seniorów. Działanie było projektem eksperymentem i pretekstem do refleksji nad ludzką naturą. W Domu Dziennego Pobytu “Senior” pojawia się nowy lokator w postaci manekina. Film pokazuje asymilację humanoidalnej postaci w grupie, szczególnie zachowanie wobec niej oraz budzi refleksje nad ludzkim ciałem i duszą.

 

Monika Klawitter. Absolwentka Wyższej szkoły Dziennikarskiej w Warszawie.animatorka kultury, literatka, autorka projketów z zakresu edukacji i animacji kulturalnej: „Collage I-II-III”, „Homo ManekinoSapiens I-II-III”. Wyróżnienie w konkursie reportażu Amatorskiegow Warszawie – reżyseria i scenariusz filmu dokumentalnego „Któregoś dnia do nas wrócisz”.

 

 

5. FOBOS
Peru 2020/ reż./dir. Mario Rios/ 4:27

Luisa mieszka sama w domu podczas kwarantanny. Jedynym oknem na świat jest telewizja, która wystawia ją na kolejne wiadomości o śmierci z powodu koronawirusa. Fobos opowiada o tym jak informacje medialne wpływają na ludzką psychikę w taki sposób, że strach zatruwa ich ciała.

Mario Rios – kiedy byłem młody, zrozumiałem, że kamera jest moim najlepszym przyjacielem. W wieku 17 lat postanowiłem uczyć się kinematografii. Studiowałem komunikację wizualną w Peru, a następnie w Argentynie specjalizowałem się jako operator filmowy. Dzięki temu miałem szansę nakręcić kilka krótkometrażowych filmów. W 2020 wyreżyserowałem swój pierwszy projekt: “Fobos”.

 

 

 

6. All my friends are dead
Łotwa/ Latvia 2019/ reż./dir. Nils Skapāns, Anna Zača/6:37

Kiedy Anna Zaķis była młoda, doświadczyła rozwoju sieci społecznościowych. Niegdyś aktywna w życiu towarzyskim, obecnie nie ma z kim prowadzić rozmów. Będzie walczyła do końca… żeby móc z kimś porozmawiać.

Nils Skapāns pracuje z animacją od 1989 roku. Zaczął jako operator animacji rysunkowych w studiu filmowym Dauka, a w 1993 przeszedł na animację marionetek. Do 2001 roku pracował jako animator, scenopisarz i reżyser w studiu filmowym Animācijas Brigāde. Odtąd pracuje jako niezależny twórca filmów animowanych w różnych mediach.

Anna Zača studiowała animację jako krytyk i teoretyk przez więcej niż 10 lat. Pracowała jako zarządca Łotewskiego stowarzyszenia animacji i kurator festiwalu filmowego w Rydze SHORT RIGA. Jej pierwszym doświadczeniem reżyserskim była kolaboracja z Nilsem Skapānsem przy filmie “All My Friends Are Dead”, gdzie odpowiadała za scenariusz, reżyserię, większość elementów planu zdjęciowego, projektu planu, jak i koncept wizualny filmu.

7. Help3
Francja/France 2019/ reż./dir. Janek Tarkowski/15:59

 

Nicholas, emeryt cieszący się swą niezależnością, traci ją po ataku serca. Jego syn, Gabriel, przydziela mu robota do pomocy w codziennym życiu. Gabriel mógł jednak podjąć zbyt pochopną decyzję…

 

Janek Tarkowski jest scenopisarzem samoukiem i reżyserem, którego fascynuje obserwacja jak technologia wpływa na społeczeństwo. “Help3” to jego pierwszy wyreżyserowany film krótkometrażowy.