Idea

Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Festiwal skierowany jest głównie do twórców filmowych w wieku powyżej 60 roku życia, rekrutujących się z kina niezależnego oraz do twórców w każdym wieku poruszających w swoich filmach szeroko pojętą tematykę senioralną i międzypokoleniową. Na Festiwal składa się Konkurs Główny, Konkurs Senior Topic oraz wydarzenia towarzyszące w postaci dyskusji, wykładów dotyczących sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych wartościowych produkcji filmowych, spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego, koncerty, wystawy itp.

Festiwal filmowy Senior Movie stwarza płaszczyznę do prezentacji filmowej twórczości seniorów. Daje im szansę na docenienie ich zmagań twórczych przez innych twórców, przez publiczność, przez ich bliskich. Festiwal w takiej formule- tzn. dla twórców 60 plus – może byc pierwszym miejscem do prezentacji ich twórczości, może ułatwić i ośmielić startowanie w innych festiwalach, pobudzać do dalszego tworzenia i stawania w konkurencji z innymi twórcami filmowymi, z innych grup wiekowych i być może na innym poziomie profesjonalizmu. Dzięki temu, możemy być świadkami narodzin wielu znakomitych talentów filmowych.

Festiwal to okazja do spotkania się, integracji wielu środowisk: seniorów twórców filmowych, widzów w różnym wieku, środowiska artystycznego amatorów i profesjonalistów. Wymiana myśli, opinii, możliwość edukacji, to czynniki ważne dla integracji wszystkich środowisk.

Idea Festiwalu Senior Movie wyrosła z ogromnej chęci zaprezentowania na publicznym forum twórczości osób w wieku emerytalnym, których pasją jest film oraz z chęci wysłuchania tego, co przez swoje filmowe wypowiedzi chcą nam przekazać seniorzy. Jaki przekaz dominuje w ich dokonaniach? Chcemy
zadać sobie to pytanie w pierwszej edycji festiwalu. Czy film stanowi medium do zbudowania przekazu międzypokoleniowego czy może jest nośnikiem do uwieczniania ważnych chwil z życia? Jaką w ogóle funkcję pełni film w twórczości seniorów?

Będzie to głównym mottem i ideą przewodnią  festiwalu. Na pytanie odpowiemy sobie, gdy dokonamy przeglądu nadesłanych filmów. Będzie to ważny wyznacznik do dyskusji podczas trwania festiwalu w rozmowach z twórcami i publicznością.