Filmy

KONKURS GŁÓWNY

BLOK I

The Private Dance reż./dir. Ray Nomoto Robison

USA 2021/09:30 min

Życie Marli nigdy nie było łatwe, zwłaszcza ostatnie lata. Emocjonalnie wycieńczona, pewnej nocy decyduje się zrobić coś niespodziewanego, aby zapewnić sobie podnoszące na duchu doświadczenie i wspomnienie.

Ray Nomoto Robison-W trakcie pierwszego roku studiów Sztuk pięknych w college’u, zdecydował, że film będzie jego medium. Nie chcąc przenosić się do Hollywood, rozpoczął 20-letnią karierę jako producent i reżyser reklam telewizyjnych, a następnie nakręcił swój pierwszy film. Dzisiaj kontynuuje niezależną twórczość filmową głównie w Oregonie w USA, gdzie zamieszkuje.

 


Forgotten Falcon reż./dir. Sejo Bajraktarević

Bośnia i Hercegowina/Bosnia and Herzegovina 2022/14:30 min

Opowieść o bohaterze wojennym.

Sejo Bajraktarević-Urodzony w Sarajewie 21 marca 1955 roku. Ukończył szkołę podstawową i liceum w Sarajewie. Od 1974 roku zajmował się muzyką. Jest autorem 12 albumów muzyki pop oraz 2 albumów z muzyką do spektakli teatralnych i filmów. Stworzył muzykę do ponad 200 filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i 30 sztuk teatralnych. Laureat Grand Prix w Płowdiw w 1998 roku za film „Sagittarius” i nagrody za najchętniej oglądany film podczas Berlin Film Festival w 2003 roku („Triton’s Fairy Tale”). Jego pierwszy film „Roulette” zajął trzecie miejsce podczas festiwalu filmowego Senior Movie 2020.

 


Berdyczów Express reż./dir. Tomasz Wiśniewski

Polska/Poland 2022/20:00 min

Marcin Obałek jeździ regularnie z pomocą na Ukrainę.

Tomasz Wiśniewski – dziennikarz, filmowiec, pisarz, amator.

 


A Good Place to Be reż./dir. Marcus Mandal

Dania/Denmark 2018/14:00 min

Film został stworzony dla duńskiego Centrum Autyzmu Storstrøm, aby opowiedzieć o ich dużym wysiłku wkładanym w pomoc osobom z autyzmem. Centrum jest specjalną instytucją, która zajmuje się każdym spektrum autyzmu. W filmie poznajemy trzy różne osoby: Bo, Christiana i Nichlasa.

 

Marcus Mandal zdobył światowe uznanie za sprawą jego filmów dokumentalnych. Serial telewizyjny „A Royal Family” był wyświetlany w 150 krajach. „KAREN BLIXEN – Out of This World”, w którym wystąpiła Meryl Streep, jest jednym z najbardziej nagradzanych duńskich dokumentów. Marcus ukończył Danish School of Journalism i politologię na Uniwersytecie w Copenhadze. Pracował w telewizji jako reporter, prezenter i redaktor naczelny.

 


BLOK II

Alba reż./dir. Javier Balaguer
Hiszpania/Spain 2022/18:00 min

Alba to młoda nowicjuszka wydalona z klasztoru. Ma spotkać się z matką w rodzinnym domu, gdzie mieszka owdowiały wujek. Pandemia zmusza ich do przedłużenia pobytu w domu. Z czasem wujek zaczyna zauważać duże podobieństwo między Albą i zmarłą żoną. Wprawia go to w zakłopotanie, kiedy przeczuwa, iż może się wydarzyć coś niepożądanego.

Javier Balaguer – w 2001 roku był nominowany do nagrody Goya w kategorii Najlepszy reżyser za film „Solo mia”. W 2004 roku wyreżyserował swój drugi pełnometrażowy film „Escuela de seducción”, w którym grał Javier Veiga i Victoria Abril. Ma na koncie dwa filmy dokumentalne: „Oriundos de la noche” (2008) i „Cervantes, la búsqueda” (2016). Pracował jako reżyser i producent filmów oraz reklam telewizyjnych. Otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród.

 


Three Monkeys reż./dir. Reyes Caballero

Hiszpania/Spain 2018/03:00 min

Prohibicja, zakazując sprzedaży alkoholu i ignorując potrzeby społeczne, doprowadziła do faworyzacji czarnego rynku, brudnych pieniędzy i prostytucji.

Reyes Caballero-Jestem filmowcem od 11 lat. Studiowałam w trzech krajach i otrzymałam stypendia na kilku uniwersytetach filmowych. Nakręciłam 9 filmów krótkometrażowych, z których 7 było wyświetlanych na międzynarodowych festiwalach – otrzymały 11 nagród, 4 nominacje i 2 wyróżnienia.

 


Dajla: Cinema and oblivion reż./dir. Arturo Dueñas Herrero

Hiszpania/Spain 2020/15:00 min

Życie płynie w Dakhli, jednym z obozów dla uchodźców Saharawi w południowej Algierii, zapomnianym od 45 lat. Święto, w postaci festiwalu filmowego Fisahara, przerywa monotonię. Wydarzenie dobiega końca, życie (oraz zapomnienie) trwa dalej.

Arturo Dueñas Herrero-Urodzony w 1962 roku w Valladolid, Hiszpanii. Licencjat Sztuki, uczestnik kursu operatorskiego i filmowego w New York Film Academy. Członek Hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej. Aktor, reżyser, producent, montażysta i scenopisarz wielu filmów krótkometrażowych. Wyprodukował i wyreżyserował filmy pełnometrażowe: „Aficionados” (2011) nagrodzony na ponad 30 międzynarodowych festiwalach, „Corsarios” (2015), „Misión: Sáhara” (2016), „Tierras construidas” (2019) and „Pessoas” (2020).

 


Blind Girls in School reż./dir. Jens Nagels
Niemcy/Germany 2022/13:00 min

Wyobrażenie sobie jak wyglądałoby życie bez percepcji wizualnej przez osoby widzące jest prawie niemożliwe. Film używa nagrań zrealizowanych w 2013 roku w szkole dla niewidomych w Pune w Indiach. Tamtejsze przeżycia utkwiły w mojej pamięci przez lata, dlatego zdecydowałem użyć materiał na potrzeby filmu. Zastanawiałem się jak może wyglądać życie tych dziewczyn i kobiet. Byłem zdziwiony jak radziły sobie z codziennością i z jaką radością wykonywały pracę.

Jens Nagels-Ukończył studia malarskie w Düsseldorfie u profesorów Andre Thomkinsa i Alfonso Hüppiego. Ukończył Komunikację wizualną na Uniwersytecie w Kassel u profesora Guntera Rambow. Otrzymał stanowisko nauczyciela fotografii na uniwersytecie. Żyje i pracuje w Kassel w Niemczech.

 


BLOK III

Wspomnienia ze śląskiego familoka reż./dir. Henryk Latusek

Polska/Poland 2022/12:00 min

Nostalgiczna opowieść rodowitego Ślązaka. Bohaterowie posługują się czystą gwarą śląską, wspominają czasy swojej młodości.

Henryk Latusek– Filmowiec amator, instruktor AKF „NURT 58” mający w dorobku kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Propagator kultury śląskiej.

 


Television Head reż./dir. Alistair Kerr

Wielka Brytania/Great Britain 2022/11:00 min

Młody człowiek ogląda za dużo telewizji… Jakie będą tego skutki uboczne?

Alistair Kerr– Filmowanie jest dla mnie czymś nowym. Praca z małymi budżetami daje mi ogromną satysfakcję, kiedy moje animacje dostają się na festiwale. Moje miejsce pracy jest amatorskie, ale podchodzę do animacji z entuzjazmem. Mam nadzieję, że jestem w stanie zapewnić rozrywkę widzom na świecie. Wcześniej przez 45 lat zajmowałem się muzyką, a czas emerytury wypełniam tworząc animację.

 


Mr Mix reż./dir. Srdjan Vukajlovic

Serbia 2022/30:00 min

Mr Mix to opowieść o tancerzu baletowym, który dostosował swoje talenty do przemian w społeczeństwie.

Srdjan Vukajlovic– Urodzony w 1951 roku w Belgradzie. Ukończył studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku rzeźbiarstwo w Belgrade Academy of Fine Arts. Brał udział w około 100 wystawach grupowych, a także zrobił 12 indywidualnych wystaw. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych, które wyświetlane były w Serbii oraz za granicą. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Sztuk Pięknych Serbii.

 

BLOK IV

Dignity reż./dir. Pat Battistini

USA 2020/25:30 min

Dignity” to historia miłosna między kobietą a jej rodziną. Więzi rodzinne zostaną poddane testowi, gdy trzeba będzie podjąć moralnie trudną decyzję.

Pat Battistini -Dzięki scenopisarstwu, reżyserii i produkcji, Pat zyskał reputację twórcy rozwijającego i realizującego wyjątkowe historie. Laureat nagród scenariuszowych, reżyserskich i producenckich, wnoszący ponad 30-letnie doświadczenie na plan zdjęciowy, który szczyci się nawiązywanymi relacjami i komunikacją z aktorami. Współpracujący z nim aktorzy otrzymali niezliczoną ilość nominacji i nagród w dziedzinie filmu i teatru.

 


The German reż./dir. Rafael Navarro Miñón

Hiszpania/Spain 2021/20:00 min

Zawsze jest szansa.

Rafael Navarro Miñón-Urodzony w 1945 roku na Gran Canarii, architekt. W 2012 roku zaczął pisać scenariusze, reżyserować i grać w filmach. Jego prace wyświetlane były na festiwalach na całym świecie: w Lisbonie, Busan, Nowym Jorku, Madrycie, Barcelonie, Maladze, Gijón i innych.

 


Bad Rhyme/Duel Lament reż./dir. Pamela Falkenberg, Jack Cochran

USA 2020/05:00 min

Zazwyczaj Jack jest poetą w odrealnionym przebraniu. Tym razem Pam napisała wiersz w odpowiedzi do Jacka – dwa wiersze przeplatają się i wyjaśniają podwójny tytuł ich filmu: „Bad Rhyme/Duel Lament”.

Pamela Falkenberg jest niezależnym filmowcem, otrzymała doktorat z Uniwersytetu Iowa i wykładała na Uniwersytecie w Północnym Illinois, St. Mary’s College i Uniwersytecie Notre Dame. Jej inne filmy to instalacje muzealne, hybrydowe prace naukowo-akademickie pokazywane na konferencjach filmowych oraz dokument zamówiony przez Peace Institute na Uniwersytecie Notre Dame.

Jack Cochran jest niezależnym filmowcem, który wyprodukował, wyreżyserował i nakręcił wiele eksperymentalnych i osobistych projektów. Jako reżyser zdjęć ma duże doświadczenie w kręceniu reklam, niezależnych filmów i dokumentów. Laureat Srebrnych Lwów Cannes, BAFTy, Peabody Awards i Cable Aces.

 


Years reż./dir. Raghu Kondori

Tajwan/Taiwan 2022/03:00 min

Film bez dialogów, pokazuje starca odtwarzającego swoje wspomnienia, najgłęsze chwile radości, strachu, lęku, smutku i agonii.

Raghu Kondori-Aktor, reżyser, scenarzysta. Jestem Francuzem, a z pochodzenia Irańczykiem, wygnanym do Tajwanu. Dorastałem w Iranie z wierszami Hafiza, Omara Khayyam, Rumi i kulturą Sufi. W 1984 przeprowadziłem się do Francji, aby studiować tamtejszą literaturę. W 1998 roku przeprowadziłem się do Indii. Od 2008 roku mieszkam w Tajwanie i pracuję jako terapeuta energetyczny, aktor, reżyser, scenarzysta i poeta.

 


BLOK V

Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie reż./dir. Andrzej Dudziński

Polska/Poland 2020/30:00 min

Film opowiada o nieznanym epizodzie z czasów drugiej wojny światowej – pomocy, jakiej maszerującym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof, prowadzonym przez Niemców w tzw. Marszu Śmierci, udzielili mieszkańcy kaszubskiej wsi Pomieczyno. Motywowała ich do działania chęć pomocy bliźnim w ich rozpaczliwym, zdawałoby się beznadziejnym położeniu i chęć ratowania życia – czyli wartości uniwersalne.

Andrzej Dudziński – twórca filmów dokumentalnych, scenarzysta telewizyjny, pisarz, reporter. Ma w dorobku ponad 45 filmów dokumentalnych, ok. 200 wyemitowanych odcinków seriali, 17 książek – w tym powieści i zbiorów reportaży. Od kilkunastu lat podejmuje w swoich filmach temat Kaszub.

 


Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy reż./dir. Carlos Saura

Hiszpania/Spain 2021/06:00 min

Reżyser tworzy i ożywia ponad trzydzieści obrazów, rysunków i zdjęć, które drukuje, manipuluje, bawi się, aby później nakręcić. Tworzy historię, która odtwarza wojnę domową w Hiszpanii, jak również odzwierciedla horror wojny, przez pryzmat dziecka i jego otoczenia

Carlos Saura Atarés (urodzony 4 stycznia 1932 roku) to hiszpański reżyser teatralny i filmowy, fotograf oraz pisarz. Uważany jest za jednego z najsłynniejszych hiszpańskich reżyserów. Posiada długą i owocną karierę, która trwa ponad pół wieku. Jego filmy otrzymały wiele międzynarodowych nagród, takich jak: dwukrotny Złoty Niedźwiedź w Berlinie, cztery nagrody na festiwalu filmowym w Cannes (w tym Grand Prix, nagrodę Jury i nagrodę za wkład artystyczny), trzy nominacje do Oscara.

 


Phone Gal reż./dir. Laura Lewis-Barr

USA 2021/03:00 min

Trzy minutowa uwspółcześniona wersja „Dziewczynki z zapałkami” – przestrzegająca opowieść o uzależnieniu i zatraceniu się.

Laura Lewis-Barr ukończyła studia z psychologii klinicznej, a następnie zmieniła kierunek kształcenia i otrzymała tytuł magistra sztuki w dziedzinie teatru. Laura skupia się na animacjach o baśniach i mitycznych historiach karmiących duszę. Inspiruje się dziełami Josepha Campbella, Carla Junga i Michaela Meade.

 


The Trunk reż./dir. Ray Nomoto Robison

USA 2020/05:00 min

Kiedy młoda kobieta zostaje zaczepiona na parkingu, musi wykorzystać swoje wyjątkowe umiejętności, aby wydostać się z sytuacji.

Ray Nomoto Robison– W trakcie pierwszego roku studiów Sztuk pięknych w college’u, zdecydował, że film będzie jego medium. Nie chcąc przenosić się do Hollywood, rozpoczął 20-letnią karierę jako producent i reżyser reklam telewizyjnych, a następnie nakręcił swój pierwszy film. Dzisiaj kontynuuje niezależną twórczość filmową głównie w Oregonie w USA, gdzie zamieszkuje.


 

KONKURS  SENIOR TOPIC

 

BLOK I

The Shift reż./dir. Chiara Marotta, Loris Giuseppe Nese

Włochy/Italy 2021/14:30 min

Anna i Lucia, dwie dwudziestolatki pochodzące z Włoch i z Nigerii, pracuję jako opiekunki Marii, starszej kobiety przykutej do łóżka. Anna pomaga Marii w ciągu dnia, a Lucia odpowiada za opiekę w nocy; zmiana warty to jedyny czas kiedy dziewczyny się widzą. W tym czasie eksplodują różnice między nimi, szkodzą sobie nawzajem i kwestionują swoją pozycję w świecie.

Chiara Marotta i Loris Giuseppe Nese to duet reżyserów, montażystów, animatorów i reżyserów zdjęć. Otrzymali nagrody: Pitch me award na festiwalu Cartoons on the Bay, Najlepszy montaż na 33 Venice Critics’ Week za „Those bad things” i Najlepszy film krótkometrażowy na 34 Venice Critics’ Week za „Veronica doesn’t smoke” Pracowali wspólnie jako reżyserzy filmu „The Shift”, Loris zajął się również zdjęciami a Chiara montażem.

 


Tego się nie robi kotu reż./dir. Jan Gębski

Polska/Poland 2021/10:15 min

Poruszająca historia o przemijającym życiu i przyjaźni, opowiedziana z perspektywy kota. Narracja przedstawiona jest w formie monologu wewnętrznego głównego bohatera.

 Jan Gębski, mam 22 lata. Jestem na trzecim roku studiów operatorskich w Warszawskiej Szkole Filmowej. Moją pasją jest dokument, dzięki któremu stałem się wrażliwym na innych ludzi. Różnice w bohaterach pozwalają mi zrozumieć skomplikowany świat, który mnie otacza.

 


The Sculptor reż./dir. Catherine Deptuch

USA 2021/ 21:00 min

Kiedy u emerytowanego polskiego rzeźbiarza zostaje zdiagnozowana choroba zwyrodnieniowa oczu, jego żona i dawna muza ponownie inspiruje go do stworzenia ostatniej rzeźby. Po raz pierwszy otwiera mu oczy na piękno, które odporne jest na starzenie.

Catherine Deptuch to polsko-amerykańska reżyserka, która pielęgnuje swoje korzenie, mówi płynnie po polsku i często odwiedza swoją rodzinę w Polsce. Założycielka i reżyserka w Vulcat Studio, prezentujący jej filmy i teledyski muzyczne. Laureatka nagród na międzynarodowych festiwalach. Ukończyła USC School of Cinematic Arts.

 


The End of Two Lives reż./dir. Christina Ruloff

Szwajcaria/Switzerland 2021/ 07:50 min

Fotel, zdjęcia, lalki i wiele książek wypełnia mieszkanie moich dziadków. 45 lat historii, ich przeszłości i doświadczeń, odzwierciedlenie ich osobowości. Teraz już ich nie ma, a ich dobytek musi być posprzątany z mieszkania. Cały dobytek w workach na śmieci. Finalnie pozostaje pustka, miejsce na coś nowego.

Christina Ruloff- Studiowała historię w Zurychu przed ponownym odkryciem dawnej pasji: opowiadania historii. W London Film School skupiła się na reżyserii oraz operatorce. Laureatka nagrody za zdjęcia w „England’s Lourdes”, awangardowym dokumencie o Canvey Island. Christina interesuje się eksploracją relacji między jednostką a społeczeństwem.

 


BLOK II

Ofelia reż./dir. Pierfrancesco Bigazzi

Włochy/Italy 2021/11:20 min

Ofelia ma 92 lata, jej mgliste wspomnienia zanikają. Jedynym rozwiązaniem by spowolnić biegnący czas to udokumentować teraźniejszość i odkryć przeszłość w taśmie filmowej 8mm.

Pierfrancesco Bigazzi -Uzyskując dyplom z filmoznawstwa na Uniwersytecie w Siena, Pierfrancesco Bigazzi pracował jako reżyser i operator wielu teledysków dla muzyków, takich jak: Riccardo Tesi, Arlo Bigazzi, Ginevra Di Marco, The Gang i wielu innych z niezależnej sceny muzycznej. Po ukończeniu studiów zajął się reżyserią filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, również na stanowiskach produkcyjnych. W 2018 roku był dyrektorem rezydencji artystów dla filmowców we Florencji.

 


Cisza reż./dir. Małgorzata Paszko

Polska/Poland 2021/08:20 min

 

Zygmunt i Halina żyją w małym mieszkaniu komunalnym na Warszawskiej Pradze. Otaczająca ich bieda, choroby i podeszły wiek tylko podkreślają „piękno” ich związku oraz fakt, że mimo ciągłych kłótni nie potrafią bez siebie żyć.

Małgorzata Paszko-Urodziła się w 2002 roku w Gdańsku. Obecnie studentka reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka etiud filmowych zarówno fabularnych jak i dokumentalnych, w tym krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Cisza”.

 


Prelude reż./dir. Roberto Chinet

Hiszpania/Spain 2022/25:00 min.

Irene od lat skrywa wielki sekret; ukryty jest w refrenie starej piosenki. Ze wsparciem wnuka Daniela de ella, który zajmuje się nią tego popołudnia podczas pandemii Covid’19, Irene spotka się z Marcelą ponownie w miejscu, w którym widziały się ostatni raz.

Roberto Chinet jest filmowcem i nauczycielem audiowizualnym na Wyspach Kanaryjskich. Posiada dyplom z reżyserii i scenopisarstwa w C.E.C.C. w Barcelonie, ukończył studia podyplomowe z post produkcji. Dzięki doświadczeniu zawodowemu współpracował z filmowcami, takimi jak Tom Tykwer, Santiago Zannou, Ventura Pons czy Isaki Lacuesta. Nakręcił ponad 15 filmów krótkometrażowych. Otrzymały one liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach. Ponadto napisał i rozwinął 4 filmy pełnometrażowe.