Program Senior Movie 2024
(pod programem opisy wydarzeń i filmów)
środa 25.09.
Stowarzyszenie Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od Mazurskiej):
13.00-14. 00 – warsztaty master class Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski – animacja na szkle malowana
19.00-20.00 pokaz specjalny filmów reżysera Kazuya Ashizawa
tylko online:
17.00 – „Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni” Halina Krawczyk i Jan Pawelski – premiera wirtualnej wystawy fotograficznej
Czwartek 26.09
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, pl. Teatralny 1
18.30-19.00 wystawa obrazów Andreasa Menharda
19.00-19.30 Gala otwarcia
19.30 POLSKIE DOKI/ „Jestem postacią fikcyjną” reż. Arkadiusz Bartosiak
Piątek 27.09
Inkubator Sektorów Kreatywnych, al. Wojska Polskiego 90
Projekcje filmów konkursowych – Konkurs Główny http://seniormovie.pl/festiwal-2024/filmy/
12.00-13.40 I Blok
13.40-15.00 II Blok
15.00-16.00 Przerwa
16.00- 17.30 III Blok
Po każdym bloku spotkanie z twórcami oraz dyskusja z publicznością.
Teatr Mały, ul. Księcia Bogusława X 6
19.00 OKNO NA ZACHÓD/„Mosty” reż. Michał Marks
20.00 OKNO NA ZACHÓD/” Do mnie wciąż przylatują ptaki” reż. Paweł Kulik
21.00 OKNO NA ZACHÓD/„Menhard” reż. Jakub Romanowski
oraz wystawa obrazów Andreasa Menharda
Po każdej projekcji spotkanie z twórcami.
Sobota 28.09
Inkubator Sektorów Kreatywnych, al. Wojska Polskiego 90
Projekcje filmów konkursowych Konkurs Główny http://seniormovie.pl/festiwal-2024/filmy/
11.00- 12.45 IV Blok
12.45-14.10 V Blok
Po każdym bloku spotkanie z twórcami oraz dyskusja z publicznością.
Teatr Mały, ul. Księcia Bogusława X 6:
Projekcje filmów konkursowych Konkurs Senior Topic http://seniormovie.pl/festiwal-2024/filmy/
16.00-17.30 Blok I
17.30-17.45 Przerwa
17.45-19.15 Blok II
19.15-20.00 Po projekcji spotkanie z twórcami oraz dyskusja z publicznością.
.
20.30 DOBRY FILM/ „Werner Herzog – radykalny marzyciel” reż.Thomas von Steinaecker
Niedziela 29.09
CKE Stara Rzeźnia, ul. T Wendy 14
16.00-17.15 OKNO NA ZACHÓD/ „Irenka, ach Irenka” reż. Marek Osajda
19.00-21.00 Gala wręczenia nagród plus projekcja zwycięskich filmów. Minikoncert The Fake Ears
Miejsca festiwalowe / Festival locations
Stowarzyszenie Kamera, al. Papieża Jana Pawła II 17 ( wejście od Mazurskiej)
Inkubator Sektorów Kreatywnych, al. Wojska Polskiego 90
Teatr Mały, ul. Księcia Bogusława X 6
Teatra Lalek Pleciuga w Szczecinie, pl. Teatralny 1
CKE Stara Rzeźnia, ul. T Wendy 14
Piwnica Kany plac Świętych Piotra i Pawła 4/5 a
Pokazy pozakonkursowe:
POLSKIE DOKI
Jestem postacią fikcyjną/ Polska2024/dokument 75′ reż. Arkadiusz Bartosiak
(film z angielskimi napisami)
„Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” – mówi wybitny polski aktor Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. To nie jest biografia podsumowująca jego życiowy dorobek artystyczny – setki wybitnych ról filmowych i teatralnych, działalność polityczną czy wieloletnią rolę dyrektora Teatru Polskiego. Aktor pozostaje u szczytu kariery i ani na chwilę nie zwalnia. Kamera staje się towarzyszem jego codziennych zajęć, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje i pasję do pracy.
Arkadiusz Bartosiak
Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, krótkich metraży oraz reklam (ur. 1975). Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz programu DokPro w Szkole Wajdy. Pracował jako reporter i korespondent zagraniczny. Na koncie ma trzy książki dziennikarskie. Pracy nad dokumentem „Jesteś postacią fikcyjną” poświęcił ostatnie trzy lata. Aktualnie rozwija projekt pełnometrażowej fabuły „Rozdrobnienie X”.
DOBRY FILM
Werner Herzog. Radykalny marzyciel/ Niemcy, Wielka Brytania, USA, Kanada 2022 1h 30m reż.Thomas von Steinaecker
(film z polskimi napisami/polish subtitles)
Mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda… Werner Herzog. Nikt nie potrafi opowiadać historii tak jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. Przeciągnął 320-tonowy parowiec przez górę w Peru, poddał aktorów hipnozie, rozmawiał z mordercami w celach śmierci. Gdy przegrał zakład, ugotował i zjadł swojego buta. Człowiek, który użyczył swojego głosu Simpsonom, grał w blockbusterach takich, jak „Mandalorian” i przeszedł na piechotę z Monachium do Paryża, aby nie dopuścić do samobójstwa krytyczki filmowej, którą podziwiał. Takie historie zrobiły z Herzoga kultową postać na całym świecie.
Dokument skupia się na jego drodze artystycznej. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloé Zhao, Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata. Dają głębokie spojrzenie na jego życie codzienne. Fragmenty filmów Herzoga wprowadzają w klimat na granicy szaleństwa, a wszystko to daje wyczerpujący portret ikony kina – reżysera, który zawsze kierował się swoimi marzeniami i nigdy się nie poddawał.
OKNO NA ZACHÓD
MOSTY/ Polska 2024/ reż. Michał Marks
(film z angielskimi napisami/ english subtitles)
MOSTY” to historia, a szalonej i niebezpiecznej miłości. Opowiedziana onirycznie. Konstrukcja historii jest trzy aktowa, ale w formie puzzli, a każdy może je ułożyć na swój własny wyjątkowy sposób. Kluczowe jest dla mnie to, że miłość bywa szalona jak pierwotne bóstwo, takie jak Dionizos, czy Trygław. Może nas porwać i możemy w niej przepaść, tak jak moi bohaterowie. W pewnym momencie w moim filmie, zmienia się format. Nagle z formatu cinemascope, robi się format, który zajmuje cały kinowy ekran. Sygnalizuje to, że dla moich bohaterów nie ma odwrotu
Menhard/ Polska 2024/ reż. Jakub Romanowski
( film z polskimi napisami/ polish subtitles)
„Jest nieskończona ilość wystaw, które czekają w kolejce na ich wystawienie, na ich artystę, odkrywcę, twórcę”. „Menhard” to film dokumentalny, przyglądający się obrazom szczecińskiego artysty, Andreasa Paula Menharda. To opowieść o sztuce abstrakcyjnej przez pryzmat malarstwa. Obserwujemy wystawy i działania artystyczne rozprzestrzenione po całym Szczecinie, co przekłada się na próbę zdefiniowania współczesnej galerii sztuki.
DO MNIE WCIĄŻ PRZYLATUJĄ PTAKI/Polska/ reż. Paweł Kulik
(film z angielskimi napisami/english subtitles)
Wiesława Markiewicz, szczecińska malarka, z dorobkiem przeszło czterdziestu lat pracy twórczej. Jako osoba bardzo wrażliwa na sztukę i losy ludzkie, znana jest z licznych prac malarskich. Wciąż stawia sobie nowe cele artystyczne, ścigając się z czasem. Pyta: "Czy dam radę przerobić zamierzenia, a może należy odpuścić ten wyścig, żyć spokojniej? "
Irenka, ach Irenka/ Polska/ reż. Marek Osajda
Film dokumentalny o czołowej solistce szczecińskiej operetki (od początków jej istnienia na ul. Potulickiej, a później w nowej siedzibie na Zamku) – Irenie Brodzińskiej. Przychodził ją oglądać i słuchać cały Szczecin, a wcześniej i później widzowie w Krakowie, Łodzi i Gliwicach. Artystka zostawiła także ślad w polskiej kinematografii. Pojawiła się m.in. w filmach „Sprawa do załatwienia” oraz „Irena, do domu”. Wystąpiła też w produkcji polsko-niemieckiej „Ósmy dzień tygodnia” w roli piosenkarki.
Warsztaty Master Class
Warsztaty z animacji poklatkowej malowanej na szkle w formie master class z duetem Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, Konik Studio. Artyści zaprezentują oryginalną technikę, którą wykorzystują w swoich filmach, takich jak opartej na folklorze polskim serii animowanych opowieści ajtiologicznych.
Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika W Toruniu. Od 2013 tworzą kolektyw artystyczny Konik Studio. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Byli Artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.
Wystawa fotograficzna „Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni” Halina Krawczyk i Jan Pawelski
Wystawa wirtualna ( dostępna tylko online)
Naszą inspiracją twórczą jest natura i jej struktury. Bardzo szczególnym i niezwykłym tworzywem są kamienie, szczególnie te współistniejące z wodą, tworzące układ zmieniający się w czasie od wielu milionów lat. Kamień PRZEWODNIK wprowadza nas do kamiennego świata, otwiera wrota i zaprasza na ucztę kamiennych emocji. Natura skrzętnie ukrywa swoje tajemnice i wymaga głębszego wniknięcia, poznania, wręcz zaprzyjaźnienia się. W takim stanie fizycznego i duchowego pojednania kamienie dopuściły nas do swojego życia, ukrytego w wirze ich środowiska. Pokazały swoją urodę i niedoskonałość, a nawet destrukcję fizyczną i psychiczną. Cały proces wzajemnego oddawania się sobie „człowiek–kamień” i „kamień–człowiek” jest okruchem chwili, która pojawia się i zazdrosna natura bierze go w swoje posiadanie. Obrazy znikają, zmieniają swoje miejsce istnienia lub przemieniają się w inny stan emocji. Kobieta „królowa”, symbol życia „demiurgini” jest siłą sprawczą, uruchamia różnorodność nastrojów, to twarze z odciśniętym piętnem przeżyć i doświadczeń… Nasz realny świat przenosi nas do swojego królestwa, tworząc zwierciadlane odbicie. Do pomocy powołany jest Obserwator, którego oko obserwuje i rejestruje życie oraz przemijanie. W procesie odkrywania i procesie poszukiwań jesteśmy w ciągłym ruchu, symbiozie i wzajemnym przenikaniu. Za każdym nowym zanurzeniem się w ten mistyczny świat zastajemy inną różnorodność – tak działa Czas i Wyobraźnia. Zjawisko to wpisuje się w szczególną definicję Entropii Fotopenetracji, która dla tego układu jest nieustannie wzrastająca… Tytuł wystawy Zrodzeni z Czasu i Wyobraźni w pełni oddaje nastrój tego procesu.
Halina Krawczyk i Jan Pawelski – HalkoJan
Fotografią, jako naszą pasją i stylem życia, zajmujemy się od 12 lat. W tym czasie dochodziliśmy do wyboru naszych szczególnych obiektów i kształtowaliśmy nasz styl. Gromadzimy również bibliotekę zdjęć. W ostatnim czasie, będąc już całkiem na „wolności”, po latach pracy zawodowej, zaczęliśmy opracowywać i definiować projekty, tworząc cykle tematyczne. Pracujemy razem i tworzymy parę, którą nazwaliśmy HalkoJan. Inspiruje nas natura, ale szczególnie w swojej tajemniczej głębi. Naszym atelier są przeważnie miejsca mało odwiedzane, trudno dostępne i dzikie.
Halina Krawczyk pracowała w teatrach wrocławskich, w BWA, prowadziła własną agencję artystyczną, zajmowała się upowszechnianiem kultury. Jest zasłużonym działaczem kultury i posiada złotą odznakę „Zasłużony dla Miasta Wrocławia i Województwa”.
Jan Pawelski pracował jako inżynier w Biurze Projektowym Polar i Whirlpool.