Ułatwienia dostępu

Filmy

BLOK 1

1. A WORKING DAY IN ASIA
19:50 Niemcy 2019
reż. Jens Nagels  

Chodząc ulicami wiosek i miast w Azji, można zobaczyć pracujących ludzi. Wiele prac odbywa się na zewnątrz, wśród ludzi, można też zajrzeć do warsztatów i sklepów przez otwarte drzwi. Impresje codzinennego życia.

 

 

Jens Nagels ukończył studia Malarskie w Düsseldorfie i komunikację wizualną na Uniwersytecie w Kassel

2. LITTER BUGGER: ATTACK OF THE TRASH HOUND
3:13   USA 2016
reż. Larry Loc 

Little Bugger to animacja w klimacie horroru o pladze śmieci zanieczyszczających nasz świat. Czas hipissowskiego poczucia winy minął, obecne pokolenie ma gdzieś dbanie o naturę. Kiedy widzę śmieci, chcę jak najszybciej wrzucić je do kosza. Może, kiedy młodzi zobaczą mój film, uświadomią sobie, że kiedy bezmyślnie śmiecą, naprawdę mało brakuje, abym stracił panowanie nad sobą. Dostaliście ostrzeżenie!

Larry Loc zajmuje się animacją poklatkową i animacją komputerową 3D. Niegdyś członek zarządu AISFA-Hollywood. Jest profesorem Historii Animacji w Cal State Fullerton, uczy animacji poklatkowej w Ladera Vista Junior High School w Fullerton. Dyrektor „AniMazSpot International Animation Feedback Festival”.

3. NIGHTLIFE
9:20 USA 2019
reż. Rebecca Rice 

Hannah i jej mąż kłócą się przed drzwiami mieszkania Evie. Zaniepokojona kobieta ratuje Hannah z rąk mężczyzny i wpuszcza ją do domu, lecz ta nie chce lub nie potrzebuje  pomocy

 

 

Rebecca Rice jest niezależną twórczynią filmów i zwyciężczynią wielu nagród, m.in.: Stealin’ Home (feature, 1995; winner of 3 festival awards, IFP West Director’s Cut selection), FLMKR (feature, 1999; Cannes Forum selection), Segregated Sunday (documentary short, 2000), Join the Food Chain! (PSA, 2004; Gracie Award, Lone Star Emmy Nominee), Wanda the Wonderful (documentary feature, 2014), We Need To Talk About A.L.E.C. (documentary short, 2014) and We Do (documentary feature, 2015; QCinema 17 Shawn A. Moore Award). Rebecca napisała i wyprodukowała programy korporacyjne w biznesie i telewizji. Rebecca ukończyła Sztuki Piękne na Broadcast-Film from Southern Methodist University.

   4. KOMPRASOWY REJS
10:02 Polska 2018
reż. Krystyna Kowalczyk 

Film reportażowy. Zaproszona grupa seniorów statystowała w rejsie statkiem jako wycieczkowicze. Grupa niemieckich producentów realizowała film fabularny o miłości Niemca do Polki. Autorka również była statystką.

 

 

 

Krystyna Kowalczyk -należy do koła Foto-video przy SUTW w Szczecinie. Doskonali sie w fotografii oraz tworzeniu i obróbce filmów. Lubi dokumentować grupowe osiągnięcia typu: wernisaże, spotkania towarzyskie oraz życie rodzinne. Często ma dylemat: „zrobić zdjęcie czy sfilmować?” Niestety – fotki najczęściej przegrywają.

5. NICE CHINESE GIRLS DON’T
20:00 USA 2019
reż. Jennifer Abod
 

Kitty Tsui, chińsko-amerykańska pisarka, poetka, kulturystka i lesbijska aktywistka, członkini Unbound Feet, pierwszej azjatycko-amerykańskiej Women’s Performance Group. W „Nice Chinese Girls Don’t” Tsui wspomina swoje dorastanie w San Francisco w latach 70′, wyzwania i drogę do sławy dzięki dostrzeżeniu jej przez nowe pokolenie feministek. Jest to pierwszy dokument o chińsko-amerykańskiej lesbijce.

 

Jeniffer Abod to nagradzana producentka filmów dokumentalnych. Była nadawcą radiowym w publicznym, komercyjnym i społecznym radiu oraz piosenkarką w New Haven Women’s Liberation Rock Band. Stworzyła pierwszą feministyczną operę mydlaną „The Liberation of Lydia.”

5. RISE
5:00  Wielka Brytania 2018
reż. Stuart Taylor

Ludzie mający kłopoty często potrzebują pomocnej dłoni. „Rise” opowiada o problemach, jakie dotykają ludzi i pomocy, jaką mogą uzyskać. Animacja ilustruje utwór muzyczny Thea Gilmore o tym samym tytule.

 

 

Stuart Taylor-Byłem nauczycielem w podstawówce przez prawie 50 lat. Kreatywność zawsze była dla mnie w centrum uwagi. Moją specjalnością jest animacja, niegdyś z użyciem kamery Super 8, teraz z użyciem komputera. Będąc na emeryturze, mam więcej czasu na pasję, ale nadal chodzę do szkoły często zmieniając fenakistoskopy w filmy.

7. ALWAYS ON MY MIND
8:00 Kanada
reż. Andrew M.A. Spear

 

Przygnębiony mężczyzna próbuje dotrzeć do chorej na demencję żony i przypomnieć jej ich wspólne życie.

 

 

 

Andrew M.A Spear mieszka w Toronto. Jego krótkometrażowe filmy pokazywane są na festiwalach filmowych na całym świecie.

 

 

 

BLOK 2

1. SALVATION MOUNTAIN
14:57 USA 2019
reż.Paul Gorman 

Emerytowany Roger Wilson wyrusza na   wycieczkę, aby sfotografować pustynną atrakcję znaną jako Góra Ocalenia. Prawdziwy powód podróży ujawnia się w trakcie wyprawy, która zmienia się w szkołę przetrwania, a Roger staje przed ostatecznym aktem desperacji.

 

 

 

Paul Gorman ukończył University of Washington’s Advanced Filmmaking Program. Jego nagradzane filmy pt.: „Ride the Sky i „Broken Frame” wyświetlane są na festiwalach w Stanach Zjednoczonych i Europie. „Roma Vendetta” to pierwszy film na świecie stworzony całkowicie z przesłuchań aktorskich. Obecnie pisze powieść „Ride the Sky”.

2. PRZYSZŁO „NOWE”
7:58 Polska 2018
reż. Jadwiga Naparzewska, January Witkowski, Alina Gil 

Film animowany, lalkowy, metoda poklatkowa. Opowieść o tym, jak obecne tendencje budowy parkingów niweczą miłe, proste formy spędzania czasu przez dzieci i młodzież.

 

Jadwiga Naparzewska – obecnie na emeryturze, absolwentka Politechniki Krakowskiej Budownictwa Wodnego. Maluje, uczy się grać na instrumentach (tworzy muzykę do własnych filmów), działa w Krakowskim Klubie Seniora.
Alina Gil – wykształcenie średnie techniczne, w młodości uprawiała wyczynowo gimnastykę przyrządową, obecnie uczestniczy w Klubie Filmików Animowanych.
January Witkowski – rysownik wielokrotnie nagradzany, malarz samouk, fraszkopisarz oraz nowelista – miał kilka wywiadów w prasie. Uczestniczy w Klubie Filmików Animowanych.

3. Belle-Île-en-Mer, a Breton and Acadian Island
26:00 Kanada 2017
reż.Phil Comeau 

Przybierając formę poetyckiej deklaracji miłości do Akadian na wyspie Belle-Île we Francji, film upamiętnia 250 rocznicę przybycia deportowanych przodków z Kanady. Na tej wyspie w Bretanii we Francji, odkrywamy przodków Akadii, ludzi którzy utrzymywali swoją akadyjską kulturę 5000 kilometów od ojczystej ziemi.

 

Phil Comeau mieszka w Montrealu. Jego filmy dokumentalne i fabularne otrzymały 90 nagród na festiwalach filmowych na 5 kontynentach. Filmy zostały przetłumaczone na 26 języków. Phil Comeau otrzymał order Kanady i Ordre des Arts et des Lettres of France za wkład w kienematografię i kulturę.

4. MEETING
2:02 Szwecja 2019
reż. Margareta Pettersson 

Vivianne szuka nowej pracy. Odwiedza targi pracy w publicznej służbie zatrudnienia. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z jej oczekiwaniami.

 

Margareta Pettersson to szwedzka aktorka, która grała u boku Matta Damona w hollywódzkim filmie „Pomniejszenie” Alexandra Payne – laureata Oscara. Pracowała również z reżyserem Ingmarem Bergmanem na planie filmów „Fanny i Aleksander” oraz „Twarzą w Twarz”. Wiosną tego roku zaczęła pisać, produkować i reżyserować własne filmy krótkometrażowe, w których gra główną rolę. Jej film „Meeting” nominowany do nagrody najlepszy film na Swedish Film Festival (Sveriges Kortfilmfestival). Margareta była członkiem jury na The Norwegian International Seagull Film Festival w 2010 roku.

5.EAT (an allegory)
7:54 Kanada 2019
reż.Lisa MacLean 

„Eat (an allegory)” zaczyna się wizją podróży przez tybetańskie zaświaty, które każda dusza musi przebyć, żeby doświadczyć reinkarnacji. Fragmenty Bardo Thodol, Tybetańskiej Księgi Umarłych, opisują udrękę duszy przy kakofonii gniewnych hord demonów. Dusza nie może zawrócić, musi stawić czoło demonom i zrozumieć, że są one uosobieniem czynów popełnionych za życia.

 

 

Lisa MacLean otrzymała tytuły magistra sztuk pięknych i doktora studiów interdyscyplinarnych (Historia Sztuki, Angielski, Socjologia) na uniwersytecie British Columbia w Vancouver. Od wielu lat wystawia swoje prace na świecie. Jest artystką rezydującą w instytucjach w Belgii, Francji, Turcji i we Włoszech. Oprócz nauczania w placówkach policealnych w Kanadzie i promocji swojej pracy, Lisa organizowała wiele wystaw i brała udział w projektach wieloosobowych. Jej prace odzwierciedlają problemy odnoszące się do kultury, historii, płci, ciała, przestrzeni architektury, środowiska i pamięci.

 

BLOK 3

 1. My Salsa Dance Teacher
10:00 Hiszpania 2019
reż.Rafael Navarro Miñón 

Ciężko tańczyć salsę.

 

 

 

Rafael Navarro Miñón – architekt, swój pierwszy film nakręcił w 2012 roku. Od tamtego momentu pisze scenariusze, reżyseruje i gra w wielu swoich filmach. Laureat nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

2. MY THEATRE
19:45 Japonia 2018
reż. Kazuya Ashizawa 

Mężczyzna zamknął swoje kino 55 lat temu. Mimo to ludzie nadal tam przychodzą. Bohater bez przerwy uruchamia stary projektor. „Nigdy nie oddam swojego kina!”

Kazuya Ashizawa to twórca filmów. Urodził się i wychował w Fukuszimie. Mieszka tam do dziś. Nieustannie kręci filmy o bliskich mu osobach pomimo awarii elektrowni atomowej w 2011 roku.

3.NATOLIN
3:11 Polska 2018
reż.Zbigniew Klimek 

Film prezentuje mało znany zabytek Warszawy: Natolin. Pałac i budowle zabytkowe są pełne uroku, rozmieszczone wśród wiekowych drzew. Całość nastraja do refleksji nad świetnością życia w dawnych czasach.

 

 

Zbigniew Klimek – „moje hobby to filmowaie, fotografia, turystyka i zwiedzanie zabytków.” Na emeryturze poświęca na to wiele czasu. Jego filmy były prezentowane na wielu przeglądach filmów amatorskich.

4. HELIX
5:23 Węgry 2018
reż.Károly 'Kása’ Papp

 

 

Helix to animacja poklatkowa o dynamice ludzkich związków inspirowana    interaktywnymi przedmiotami medytacyjnymi Antala Kelle.

 

 

Károly 'Kása’ Papp – od 2010 niezależny filmowiec, 2010 gościnnie wykładał w MOME ( Moholy Nagy University of Art and Design),2005 – 2010 Studio Baestarts reżyser i animator, 1990 – 1999 Varga Studio reżyser i animator 1987 – 1990 Aladin Studio at Pécs
 -reżyser i animator, 1984 – 1987 Pannonia Studio -reżyser i animator 

, 1978 – 1981 studiował w College of Fine Arts
 Student of scenery and costumes.

5. BALAST
27:00 Polska 2019
reż. Józef Leszek Wiśniewski 

Akcja dzieje się w nieokreślonym państwie totalitarnym. Bohater filmu- starszy mężczyzna – jest przez okrutny system przeznaczony do eliminacji.

 

 

 

 

Józef Leszek Wiśniewski – autor filmów dokumentalnych, którego pasją jest teatr i pantomima, aktywnie udziela się w Teatrze Bosha działającym przy przy DK 13 Muz w Szczecinie. Autor scenaiuszy teatralnych i filmowych. Film Balast jest pierwszą próbą zmierzenia się z filmem fabularnym.

 

BLOK 4

1. BAJKA NIE BAJKA
04:58 Polska 2018
reż. Julian Zawisza

 

Bitwa pod Legnicą i jej uczestnicy przeszli do legendy ale wiele niezwykłych faktów ma swoje potwierdzenie w historii.

Julian Zawisza – Od dziecka zajmuje się filmem rysunkowym. Prowadzi kluby filmowe Laterna Magica, AKT w Legnicy i „Rycerz” w Legnickim Polu.

2. Conversation with CASTILLO
28:38 Szwecja 2019
reż. SERGIO ALBORNOZ 

„Rozmowa z Castillo” to film dokumentalny o artyście Juanie Castillo. Stworzony na bazie zdjęć z miejsca zamieszkania twórcy, opuszczonej wioski w północnej Szwecji oraz szybko przemijających prac trawionych przez ogień lub zdjęć złożonych z malowanego kolorami herbaty tła i nałożonych na nie twarzy.

 

Sergio Albornoz, fotograf i twórca filmów z 35-letnim doświadczeniem w szwedzkiej telewizji, gdzie pracował w dziale wiadomości i dokumentalnym. Brał udział w wystawach fotografii i indywidualnych wystawach na Edsviks Konsthall w Sztokholmie.

  • 3 miejsce na International Photo Salon w Singapurze w 2005 roku.
  • 2 miejsce w Photo Contest in Beijing, „Beijing in the eyes of foreigners” w 2009 roku.

3.Clean Sweep
7:51 Wielka Brytania 2019
reż.Alistair Kerr 

Dzień z życia kominiarza.

 

 

 

 

Alistair Kerr – tworzenie filmów jest dla mnie nowym doświadczeniem. Czuję ogromną satysfakcję kiedy moje niskobudżetowe animacje dostają się na festiwale. Moja twórczość jest amatorska. Podchodzę do animacji z entuzjazmem i nadzieją, że podobają się one widzom na świecie.

4. Cigarette
14:42 Argentyna 2019
reż. Eduardo Daniel Santamaría

 

Alberto zaprasza na kawę Luisa, znajomego z warsztatów na uniwersytecie. Alberto spóźnia się na spotkanie, gdyż musiał kupić papierosy. Pyta Luisa czy również pali. Ten zaprzecza i opowiada dlaczego rzucił palenie 40 lat temu. Alberto, słuchając opowieści, zaczyna odkrywać istotne fakty dotyczące swojej rodziny.

Eduardo Daniel Santamaría – Aktor z 30-letnim doświadczeniem, pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy.

 

5. Mistrz Dariusz Miliński
8:10 Polska 2018
reż. Erazm Dominiak

 

Mistrz Dariusz Miliński przy pracy.

 

 

Erazm Dominiak- Lubię robić filmy o ciekawych, utalentowanych ludziach, w tym o sąsiadach w mojej dzielnicy. Interesuję się muzyką klasyczną i uczęszczam na koncerty w Filharmonii Szczecińskiej od czasu przejścia na emeryturę. Zawsze robiłem zdjęcia, a filmami zajmuję się od prawie 10 lat. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem. Przez 5 lat byłem marynarzem. Śpiewam w chórze Politechniki Szczecińskiej od 1958 roku.

 6.To Arms!
8:16 USA 2019
reż.Carlo Caldana

Krótki film bez słów o propagandzie wojennej i rażących konsekwencjach konfliktów zbrojnych, które najmocniej dotykają dzieci.

Carlo Caldana – weteran filmowy tworzący filmy od 35 lat, zdobywca nagród. „To Arms!” jest jego drugim filmem dokumentalnym.

BLOK 5

1. My Deathcar
3:00 Francja 2019
reż. Werner Schnater

Czy będziesz o mnie śnić, kiedy umrę? Czy będziesz o mnie śnić całą noc?

 

 

Werner Schnater to absolwent projektowania na Braunschweig University of Art w Niemczech. Malarz, drukarz, autor komiksów, twórca animacji. Miał wystawy w Niemczech i Francji. Jego komiksy były publikowane w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Wielokrotny zdobywca nagród za obrazy i komiksy. Jego filmy wyświetlane są na festiwalach na całym świecie.

2.BETWEEN
22:00 Portugalia2018
reż. Andre Ben Birken, Takis Panas

 

W dniu zdania kluczy do domu, Takis dzwoni do swojego przyjaciela André z prośbą o pomoc w sprzątaniu. Opuszczanie domu może być trudne. Z pomocą portugalskiej poetki Margaridy, bolesne chwile zmieniają się w coś innego, znacznie mniej dramatycznego.

Andre Ben Birken – 2010 –do dzisiaj – niezależny przewodnik podróży, 2010 – reżyser adaptacji radiowej „Frei Luis de Sousa” autorstwa Almeidy Garretta, 2005-2007 – montaż i inne usługi dla targów lub muzeów (np. CeBIT international computer fair; Wilhelm-Busch-Museum Hannover) 1998 – 2004 – studiowanie sztuk pięknych (ukończony kierunek: dźwięk artystyczny), Hannover, Niemcy.

Takis Panas urodził się w południowej Grecji, obecnie mieszka w południowej Portugalii gdzie zarabia jako archeolog i kurator wystaw muzealnych. Był w jury Cine-Eco Film Festival. Pisze, wyświetla oraz produkuje filmy krótkometrażowe i dokumentalne.

3.Kadry z życiopisania
34:00 Polska 2016
reż./dir. Marek Osajda

 

Bohaterem filmu jest pisarz, dramaturg i dziennikarz Artur Daniel Liskowacki. Jego losy mocno związane są z rodzinnym Szczecinem, w którym się urodził i w którym żyje. Jego ojciec Ryszard Liskowacki także był pisarzem i dziennikarzem. Zarówno ojciec, jak i syn podejmowali w swojej twórczości tematy związane z historią Szczecina, jego tożsamością, niemiecką przedwojenną, wojenną, powojenną, polską. Bohater filmu, laureat nagród i wyróżnień, opowiada o losie pisarza, jego samotności, o tym, że we współczesnym świecie pisarz powinien być postrzegany przede wszystkim przez pryzmat swoich książek i, że tylko one są ważne w świecie, w którym medialny wizerunek bywa ważniejszy od treści.

 

 

 

Marek Osajda – Absolwent historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1979) i Pomagisterskiego Dziennego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1981) – specjalizacja telewizyjna. Pracował w telewizji, m.in.:w Studio-2, Redakcji Reportażu i Filmu Dokumentalnego TVP1, Ośrodku Radiowo – Telewizyjnym w Szczecinie, Prywatnej Telewizji„ Morze”. Założyciel, wydawca i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „ Zielona Arka”, dziennikarz w „ Kurierze Szczecińskim, współpracownik TVP w Szczecinie i tygodnika „ Morze i Ziemia”.

4. KATATUMBO
8:32 USA 2019
reż.Ricardo Jabardo

 

Szaman doznał wizji – świat objęty wojną. Z pomocą mądrości ezoterycznej przywraca domy na palach opuszczonej wioski i duchy nowo przybyłych. Drewniane olbrzymy niszczą nacierające statki. Potęga czaru wymyka się spod kontroli, przez co wszyscy kierują się ku apokaliptycznej przyszłości.

 

Jabardo urodził się w Wenezueli, żyje w Stanach Zjednoczonych od 1989 roku. Otrzymał stopień magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie w Kalifornii w 1994 roku. Niezależny grafik, ilustrator i animator 3D. Jego krótkometrażowe animacje są pokazywane w Europie, Północnej i Południowej Ameryce. Żyje w Georgii w USA.