Ułatwienia dostępu

Filmy

Konkurs Główny

Blok 1

Granny’s Attic

7:41

Wielka Brytania 2020

reż.. Alistair Kerr

Dziwny hałas dochodzący ze strychu niepokoi babcię… Co zrobi? Sprawdzi to, oczywiście.

    Alistair Kerr

Od 2018 roku tworzę animacje z gliny. W tym czasie nauczyłem się wiele. Podoba mi się wyzwanie, jakim jest tworzenie kukiełek i planów zdjęciowych, jak również późniejsze ich animowanie. Moje miejsce pracy jest amatorskie, ale podchodzę do animacji z entuzjazmem i pasją. Mam nadzieję, że jestem w stanie dostarczyć rozrywki widzom na świecie. W przeszłości przez 45 lat zajmowałem się muzyką, a po przejściu na emeryturę umilam sobie czas tworząc animacje.


Lightning Chess

3:00/Austria 2016

reż. Hermann Leitner

Podczas gry w szachy, dwójka graczy siedzi przy szachownicy, a reszta świata przestaje istnieć. Ten film pokazuje grę na odwrót: obaj gracze odtwarzają sławną rozgrywkę (Lorente vs. Montanez z 1999 roku w Maladze), lecz widzą się dopiero podczas ostatniego ruchu. Poruszają się po mieście, a szachownica pojawia się w losowych miejscach, żądając kolejnego ruchu. 17 miejsc zdjęciowych w 3 minuty – ujęcia na codzienność graczy, połączonych ze sobą niesynchronicznie dzięki grze w szachy. Inkluzja świata w dość autystycznej grze.

 

Hermann Leitner

Filmografia:

2020: Peeping Marco

2020: Das Team – ventilate

2018: Spirits of Inspiration

2017: One shot video: Emergency Nails „Ragged Rulers”

2016: Lightning Chess

2015: Kinskischraube


Valenki RU

30:00/Rosja 2020

reż. Anton Belousov, Yury Nemtsov

„Zghoni”, „Matrai”, „Pimokaci” – ci, którzy robili filcowe buty w Rosji, przywdziewali różne nazwy. Komunikowali się ze sobą w ich własnych językach, a swój kunszt trzymali w sekrecie. Twórcy filmu podsłuchali te tajemnicze dialekty i dotarli do ostatnich rzemieślników wyrabiających walonki, którzy do dzisiaj „zghonują” i „turyzhają”.

 

Anton Belousov jest fotografem, reżyserem i operatorem z zakresu filmu dokumentalnego. Filmy: „Chips” (2013), „Intersections of time” (2013), „The Well” (2018), „Invitation to Boldino” (2019).

Yuri Nemtsov jest dziennikarzem telewizyjnym i honorowym pracownikiem kultury w Rosji. Filmy: „Make yourself a boot” (2011, TV), „Black clay” (2015, TV), „The Well” (2018), „Invitation to Boldino” (2019).


Spotkanie z Artystą

13:59/Polska 2021

reż.Erazm Dominiak

Film ukazujący artystę fotografa, zafascynowanego dawnymi technikami fotografii.

 

Erazm Dominiak

Z zawodu inżynier mechanik. Chórzysta chórów politechniki Szczecin (aktualnie Collegium Balticum). Amator filmowy.

 

 


 

Blok 2

Musicians

24:25/Japonia 2021

reż. Kazuya Ashizawa

Artyści żyjący w Japonii – czysty duch mieszka w ich sercach i pomaga w stawianiu czoła muzyce.

 

Kazuya Ashizawa jest twórcą dokumentów krótkometrażowych, mieszkającym w Japonii. Uwiecznia codzienne życie fascynujących ludzi wokół niego.

 

 


 

Babeth

4:05/Francja 2021

reż Renée Garaud

Kim jest Babeth? Kierowcą taksówki? Zawodową zabójczynią? Bywalcem w barach? Wielu bohaterów w życiowej grze w klasy.

 

 

Renée Garaud – twórczyni dokumentów (m.in. „la fabulese histoire de la Paravision”, „le Manipulator”) i teledysków.

 

 


Translation of Memory

10:00/Stany Zjednoczone  2020

reż  Mike Stinnett

Bill, mężczyzna w średnim wieku, próbuje odzyskać utracone życie, gdy lata wcześniej zdradził swoją żonę, Suzie. To opowieść o miłości, żalu, przebaczeniu i zwięzłości życia.

 

 

Mike Stinnet – jako emeryt w 2018 roku wrócił do college’u na studia filmowe. Chcąc wykorzystać to, czego się nauczył, założył firmę Breinstorm Cine Productions i zaczął produkować swoje filmy. Translation of Memory jest jego drugim dziełem.

 


 

Dziewczynka ze sztandarem

19:51/Polska/ 2021

reż.Tomasz Wiśniewski

Walentyna Orzeszko jest ostatnią żyjącą absolwentką przedwojennej szkoły numer 5.

 

Tomasz Wiśniewski – amator, autor filmów na kanale bagnowka na YouTube.

 

 


Blok 3

Red Yellow Pink Experience

29:20/Austria 2020

reż. Jolanta Warpechowski

„Red Yellow Pink Experience” opowiada historię o synu i jego matce. On, homoseksualista. Ona, zagorzała katoliczka. Dwa odległe światy – nadchodzący wielkimi krokami konflikt. Czy miłość przezwycięży wszelkie uprzedzenia? Film krytykujący dyskryminację, opowiadający o akceptacji.

Jolanta Warpechowski – urodzona w Polsce w 1947 roku, studiowała naukę o teatrze w Wiedniu i reżyserię filmową w Krakowie. Pracowała jako reżyser teatralny i w wielu innych dziedzinach. Jej praca wywodzi się z teatru improwizacji. W swoich filmach skupia się na tematach seksu, prostytucji, migracji, LGBTQ, przemocy, alkoholizmie, rodzinie, religii i społecznej grotesce.

 


 

The Man Whose Head Was a Big Teapot

9:38/Wielka Brytania 2020

reż. Brian Luff

Bohatera rzuciła dziewczyna, lecz to najmniejszy z jego problemów. Jego głowa to wielki czajnik. Po wielu katastrofalnych randkach, poznaje w końcu dziewczynę marzeń. Jednak życie ma dla niego w zanadrzu kilka niespodzianek.

 

 

Brian Luff

Laureat Best Web Series na Lisbon Film Festival w maju 2020. We współpracy napisał scenariusze do serialu komediowego na kanale Channel 4, pracował jako kierownik do spraw treści cyfrowych w dwóch wielkich sieci telewizyjnych. Był również starszym producentem treści cyfrowych w BBC Comedy. W 2018 roku Brian napisał i wyreżyserował „Explicit Biscuit Unleashed”, za który otrzymał nagrodę dla najlepszej animacji na East Coast Film Festival. Jego animacja „Aristaeus” została nagrodzona w kategorii Spirit of the Festival Award na London Short Series Festival. Niedawny serial „The Milton Milton Show” zakwalifikował się do Harrogate Film Festival w marcu 2020, a nagradzany „Monday Tuesday Banana” prezentowano wielokrotnie na festiwalach filmowych na świecie.

 


 

27 Marzo 2020

11:57/Włochy  2020

reż.  Alessandro Haber

Mężczyzna poszukuje remedium na ponurą i niepokojącą samotność podczas lockdownu.

 

 

Alessandro Haber jest aktorem, reżyserem filmowym i śpiewakiem. Zadebiutował jako aktor w “La Cina è vicina” Marco Bellocchio. W 2003 roku wyreżyserował swój pierwszy film, “Scacco pazzo”. W trakcie kariery, otrzymał nagrodę David di Donatello w kategorii Najlepsza rola drugoplanowa, pięć razy nagrodę Nastro d’Argento za najlepszą rolę drugoplanową i nagrodę IDI za rolę w spektaklu „Dialogo”.

 


 

NORA

4:55/Niemcy 2021

reż. Peter Böving

Spokojne popołudnie w parku. Egzotyczny motyl przykuwa uwagę młodej kobiety – prowadzi to do serii wypadków, które ponownie ukazują słuszność w wygnaniu człowieka z raju.

 

 

Filmy Petera Bövinga „Klötzchenkino” (kino z kloców) to artystyczne produkcje krótkometrażowe, skupiające się na poetyce w filmie, AnimaDok & music film. Mając na koncie ponad 50 nagród, Peter Böving stale tworzy w świecie filmu animowanego. Jeden z jego filmów był prezentowany na festiwalu Berlinale.

 


 

 

Blok 4

Bilans nie jest wesoły

19:29/Polska 2020

reż.  Kazimierz J. Bihun

Portret filmowy znanego operatora WFD i PKF – Stanisława Niedbalskiego, będący niejako „spowiedzią życia” bohatera filmu. Zdjęcia realizowano w 1987 roku na planie filmu „Alchemik” oraz na zamku w Książu.

 

Kazimierz J. Bihun – niezależny i samodzielny realizator. Laureat wielu festiwali filmowych m.in.: „Telly Award 1998” w Cincinnati za zdjęcia do filmu „Hollywood Dreamland”. Były instruktor filmowy i współpracownik ośrodka TVP Kraków.

 


 

Suspension Bridge

9:57/Francja 2021

reż.. Raghu Kondori

Fotografując świątynię, starszy mężczyzna zauważa młodego człowieka na moście. Jest zagubiony, chce popełnić samobójstwo. Podstępem i prowokując złość, starszy mężczyzna okazuje chłopakowi uczucie. Kiedy ten powoli wraca do siebie, staruszek proponuje, że nauczy go pływać, co przekłada się na naukę jak żyć.

 

Raghou Kondori – wychowałem się w Iranie, czytając wiersze Omara Khayyama, Rumi i kultury Sufi. W latach 80. XX wieku przeniosłem się do Francji, studiowałem literaturę. W latach 90. mieszkałem w Indiach, zaś od 2008 roku przebywam w Tajwanie, pracując jako terapeuta energii. Jestem aktorem, reżyserem, poetą i projektantem Tarota. „Suspension Bridge” to mój pierwszy film.

 


 

P.S. Ducky-ducky-ducky

16:45/Rosja 2019

reż.. Sergey Soloviev

Będąca w punkcie zwrotnym życia błyskotliwa i czuła Nicole poznaje przy stawie dziwną dziewczynę, Milę. Przez przypadek odkrywają liczne sekrety, które skrywa ów staw oraz to jak bardzo potrzebują siebie nawzajem.

 

 

Siergiej Aleksandrowicz Sołowjow (urodzony 25 sierpnia 1944 roku, w Kiem, w Rosjic dawniej ZSRR) – jest rosyjskim reżyserem, producentem, scenarzystą i aktorem. Nagrodzony tytułem Ludowego Artysty ZSRR. W 1975 otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera za film „Zapamiętajmy to lato” podczas 25 Berlin International Film Festival. Przyczynił się do ruchu rockowego w epoce pierestrojki filmami „Assa” (1987) i „Czarna róża – znak smutku, czerwona róża – znak miłości” (1989). Wyreżyserował sztuki „Wujek Vanya” i „Chayka”. Sołowjow był profesorem w Instytucie Kinematografii Gerasimov i przewodniczącym Rosyjskiej Unii Kinematografii w latach 1994-1997. W roku 2000 był członkiem jury podczas 22 Moscow International Film Festival.


 

Invisible Life
9:53/Serbia 2020
reż.. Vuk Dapcevic

Invisible Life to dokument o lockdownie w Serbii, w marcu 2020 roku. Główne pytanie filmu brzmi: czy kwarantanna to początek ostatniej przygody na świecie, jaki znamy? Kiedy nie ma życia dookoła nas, musimy skierować się do naszych wnętrz. Ten film pokazuje, że przygotowujemy się na nowy świat.

 

 

Vuk Dapcevic – absolwent akademii filmowej w Pradze.
2011-2013 – Niezależny profesjonalny prezenter
2010-2011 – Operator filmowy – Keyconnection Media, Belgrad
2009-2010 – Reżyser produkcji – Draft fcb Afirma, Belgrad,
2004-2009 – Reżyser produkcji – Freemental Communications, Belgrad,
2003-2004 – Redaktor programu dokumentalnego – RTV Politika, Belgrad,
2001-2003 – Dyrektor artystyczny – RTV Politika, Belgrad,
2000-2001 – Redaktor naczelny – RTV Politika, Belgrad,
1991-2000 – Główny operator kamery – RTV Politika, Belgrad,
1987-1991 – Operator kamery i reżyser – Radio Television of Serbia – Serbian Broadcasting corporation


 

 

 

Blok 5

Crossroad

12:30/Szwecja  2021

reż.. Margareta Pettersson

Barbro ma problemy w pracy. W poszukiwaniu nowych przyjaciół poznaje Ulle. Mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się im wydawać.

 

 

Margareta Petterson to szwedzka aktorka i reżyserka. Grała u boku Matta Damona i Christopha Waltza w filmie Alexandra Payne’a „Pomniejszenie”. Współpracowała również z Ingmarem Bergmanem, grając w filmach „Fanny i Alexander” oraz „Twarzą w Twarz”. Obecnie pisze, produkuje i reżyseruje swoje własne filmy. Laureatka wielu nagród na festiwalach w Polsce i Szwecji. Jej film”Crossroad” został napisany i wyprodukowany we współpracy z Leną Pålson.


 

It Gets In Your Blood

14:16/Stany Zjednoczone 2021

reż.. Ed Hartman

Film opowiada o reżyserze Richardzie Lyfordzie, który nakręcił 9 filmów przed 20 rokiem życia, pracował dla Walta Disney’a oraz otrzymał Oscara za najlepszy film dokumentalny. Mimo sukcesów, niewielu zna jego osobę i to, jak istotny jest dla dzisiejszej kinematografii.

 

Ed Hartman już jako dziecko zaczął kręcić filmy kamerą Super8 w Chicago, Illinois. Na przestrzeni lat wyprodukował wiele filmów i skomponował do nich muzykę. Wśród nich znajduje się „As the Earth Turns”, niemy film z 1938 roku, który nigdy nie doczekał się premiery. Dzieło to zdobyło wiele nagród na festiwalach oraz doczekało się szerokiej dystrybucji (wraz z premierą na kanale TCM).

 


 

The Twilight Years

22:24/Malezja  2020

reż.. Lily Fu

W filmie, protagonistka Muji Sulaiman, założycielka domu opieki dla muzułmanów, opowiada bolesne historie o nadużyciach, wyzysku i porzuceniu. Jest to odzwierciedlenie upadku tradycji i wartości rodzinnych w szybko zmieniającym się świecie, który nie uwzględnia starszych ludzi.

 

Lily Fu – wiek nie powinien stanowić przeszkody w osiąganiu marzeń. Lily w wieku 70 lat zdobyła tytuł magistra gerontologii stosowanej. Dwa lata później nakręciła swój pierwszy film „The Twilight Years”, w którym opowiada się za prawem do starzenia się z szacunkiem i godnością oraz korzystania przez starszych z lepszej jakości życia w ich ostatnich latach.

 


Ciggarillos

15:00/Hiszapania 2021

reż. Rosario Pardo

Alicja jest w początkowym stadium Alzheimera. W najgorszym możliwym momencie, wprowadza się do życia jej syna i synowej.

 

 

Rosario Pardo – aktorka i artystka. Grała w serialach telewizyjnych, takich jak: „Cuéntame cómo pasó”, „Doctor Mateo”, „Velvet” itd. Łączy w sobie aspekty teatru, telewizji i kina. W teatrze gra w sztuce „Los Días de la Nieve”, a w telewizji w serialu „Mothers and Debts”.

 


 

 

Senior Topics Competition

Blok 1

Pacing the Pool

8:29/Australia 2021

reż. . Radheya Jegatheva

Niewielki wgląd w niezwykłe życie Richarda Pace’a. W życiu spotkało go wiele mentalnych i fizycznych problemów, z którymi zmagał się od czasów młodości. Uzdrawiające właściwości wody pozwoliły mu jednak powstać ponad to wszystko!

 

Radheya Jegatheva to mieszkający w Perth w Australii reżyser, nominowany do Oscara i nagrody AACTA. Urodził się w Johor, w Malezji w rodzinie z korzeniami południowokoreańskimi, japońskimi, indyjskimi i malezyjskimi. W 2021 roku ukończył Curtin University w zachodniej Australii. Filmy Radhey’a zakwalifikowały się do 26 festiwali filmowych. W 2019 roku, jego dzieło, „The Quiet”, zostało nominowane do Oscara, a dwa lata wcześniej film „iRony” walczył o nagrodę Australian Academy of Cinema & TV Arts (AACTA).

 

 


 

U babci

10:00/Polska  2020

reż.  Milena Mądra

Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. Jednak w codziennym trudzie opieki, promienność i energia niekiedy umykają na chwilę.

 

 

Milena Mądra, rocznik 1995. Absolwentka kursu Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy, fotografuje niemal od zawsze. Edukatorka zaangażowana w działania prospołeczne. Zafascynowana wnętrzem Ziemi i wnętrzem człowieka

 

 


Vincent before Noon

17:43/Francja/  2019

reż.Guillaume Mainguet

Ojciec składa wizytę synowi, z którym od lat jest skłócony. Pojawia się w momencie, gdy ten jest w trakcie przeprowadzki. Syn, Vincent, reaguje na najście agresywnie. Psychicznie osłabiony ojciec ujawnia w końcu prawdziwy powód swojej wizyty. Ożywia to napięcie między nimi. W ciągu kilku minut złość, wspomnienia i wymiana spojrzeń porusza dogłębnie obu mężczyzn.

 

Guillaume Mainguet to scenarzysta i reżyser filmów „The Shadow of the trees doesn’t Exist anymore” (2010), „Walker” (2013), „The Girl and the Dogs” (2014), „The Middle of a Lake” (2016) i „Vincent before Noon” (2019). Obecnie rozwija swój pierwszy pełnometrażowy projekt „Green Woods” produkowany przez studio Acrobates Films.

 


Rawhya’s safe haven

4:45/Egipt 2020

reż. Mohmed Fathi

Rawhya to 60-letnia matka trzech synów, wymagających specjalnej opieki. Żyją pod jednym dachem w wiosce. Przed usłyszeniem historii Rawhy’i, spodziewasz się, że będzie smutna. Ta jednak jest inna. To opowieść pełna siły, miłości i wiary. To film o sercu Rawhy’i, który stał się dla jej synów przystanią.

 

Mohmed Fathi – reżyser filmów dokumentalnych, mieszkający w Egipcie.

 


 

The Grandfather

5:26/Litwa/ 2020

reż.. Irmantas Pilis

Dokument „The Grandfather” opowiada o relacji między wnukiem i dziadkiem. Główny temat filmu powinien być znajomy każdemu, niezależnie czy jest to relacja wnuka z dziadkiem, matki z córką, braci, czy człowieka ze zwierzęciem. Mam nadzieję, że przypomni widzom o ich prawdziwych relacjach międzyludzkich.

Irmantas jest studentem aktorstwa, którego interesuje reżyseria. Poza teatrem, tworzy krótkie filmy i szkice w formacie wideo. Z pomocą przyjaciela, Dinas, Irmantas może wyrazić swoje idee przez obiektyw kamery. Występuje też w swoim filmie „The Grandfather”.


 

Vers la flamme

6:00/Hiszapania/2021

reż.Blas Payri

„Vers la flamme” to zarejestrowany taniec opowiadający o pasji i wyczerpaniu starszej pary. Nakręcony w atmosferze i ruchach jak ze sceny teatralnej („Lui & Artemis”, autorstwa Jasmine Morand), film stworzono w jednym miejscu, aby wzmocnić pokazanie ludzkiej kondycji starszej pary żyjącej obok siebie na codzień.

Blas Payri to artysta wideo i dzwięku, tworzący taniec ekranowy i muzykę. Jest profesorem postprodukcji filmu na Universitat Politècnica de València w Hiszpanii.

 


 

Blok 2

One-way ticket

13:29

Peru 2020

reż. Víctor Augusto Mendívil

Jest to historia Rafaela Castrillon, mającego ponad 50-letnie doświadczenie twórcy zabawek i zwycięzcy tytułu Mr. Peru w kulturystyce. Kupując bilet w jedną stronę bohater rozpoczyna swoją przygodę z wytwarzaniem tradycyjnych (niekompletnych) drewnianych zabawek .

Víctor Augusto Mendívil urodził się w Lima, w Peru. Ma 38 lat. Ukończył studia na kierunku Komunikacji Audiowizualnej. „Got Lost” (2019) to jego pierwszy film dokumentalny, wyreżyserowany wraz z Milky Youste. „One-Way Ticket” (2020) jest jego drugim filmem.

 


 

[B]ellas

15:00

Hiszapania 2020

reż. Clara Rodríguez Arasanz, Laia Suru Valverde

Wizualna symfonia w udziałem 8 starszych kobiet, które rozważają nad różnymi aspektami, dotyczącymi koncepcji własnych ciał w patriarchalnym systemie, który ciągle próbuje je zdominować.

 

Clara przez ostatnie 7 lat pracowała jako reżyserka, niezależny filmowiec, operatorka kamery i asystentka operatora w Berlinie, Hanoi i Barcelonie.

Laia pracowała z reżyserami takimi jak: Jordi Boquet („Ni oblit, ni perdó”). Wśród jej najbardziej znanych projektów jest reżyserski debiut – dokument [B]ELLAS.

 


 

Bubby & Them

19:22

Stany Zjednoczone  2017

reż. Je’Jae Cleopatra Daniels & Hazel Katz

Kiedy Je’Jae zostaje wyrzucony z domu, zaatakowany na ulicy i wykluczony przez przywódców religijnych, babcia adopcyjna, Bubby Razi, daje mu schronienie i siłę.

 

Je’Jae Cleopatra – dorastałam w South Jersey & Vermont, studiowałam literaturę porównanczą w Oberlin College. Mój pierwszy film to udokumentowany esperyment naukowy o moim kocie z 2009 roku. Obecnie kończę swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Filmy Hazel skupiają się na osobach transseksualnych. Często używa w nich nagrania archiwalne w stylu found footage i opowiada historię w formie eseistycznej. Hazel niedawno ukończyła roczną współpracę na rezydencji w UnionDocs, obecnie studiuje programowanie na uniwersytecie w San Diego.

 


 

Trash

12:43

Hiszapania 2018

reż.. Jordina Ros

Maria spędziła w szpitalu psychiatrycznym 6 lat. Umieszczono ją tam, ponieważ zabiła swojego męża, który znęcał się nad nią latami. Po odbyciu terapii, rozpoczyna nowe życie na wolności. TRASH to film, który krytykuje przemoc w obecnych czasach – złe traktowanie kobiet.

 

Jordina Ros (1963) – pochodzę z Barcelony, z wykształcenia jestem aktorką i reżyserką teatralną. Posiadam tytuł profesora sztuk performatywnych i komunikacji. Ukończyłam Barcelona Theater Institute oraz Ecir School na kierunku reżyserii filmowej i scenopisarstwa. Obecnie mój rozwój artystyczny skupia się na sztukach wizualnych z udziałem performance i video performance. Przez ostatnie 5 lat moje dzieła były pokazywane na festiwalach w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Meksyku, Londynie, Wenecji i Chorwacji. TRASH to mój debiut filmowy w profesjonalnym świecie kina. Produkcja zakwalifikowała się do 7 festiwali. Obecnie przygotowujemy film mówiący o podobnej tematyce co TRASH.

 


 

Dziadek

17:16

Polska 2017

reż.. Andrzej Święch

Film „Dziadek” to intymny portret człowieka zmagającego się z wyzwaniami starości z oddaniem i pogodą ducha. Skupiając się na zwyczajności dnia codziennego, film oferuje inspirację, humor i wgląd w determinację człowieka, który nigdy nie powinien się poddawać.

 

Andrzej Święch

Tytuł magistra uzyskał na kierunku Filologii Angielskiej, pisząc pracę o filmach Woody’ego Allena. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunkach montaż filmowy oraz reżyseria filmowa. Laureat nagród festiwalowych za filmy: „Dziadek” oraz „Karteczki”.