Znamy zwycięzców 5 edycji Senior Movie!

Znamy zwycięzców 5 edycji Senior Movie!

Jury Festiwalu Filmowego Senior Movie 2022 w składzie:

Małgorzata Sobieszczańska, Julian Zawisza, Arkadiusz Buszko przyznało następujące nagrody w Konkursie Głównym:

PIERWSZA NAGRODA

Dajla: Cinema and oblivion reż./dir. Arturo Dueñas Herrero Hiszpania

Przepięknie opowiedziana historia życia wspólnoty zachodniosaharyjskiej w skrajnie trudnych warunkach przetrwania w obozie dla uchodźców, który z czasem zamienił się w pustynną wioskę. Niezwykle sugestywny obraz osiągnięty prostymi środkami języka filmowego. Siłą opowieści jest postawa kobiet, które na przekór niesprzyjającej rzeczywistości walczą o realizację swoich marzeń.

Dla widzów z Europy realizm jest tak zaskakujący, że aż wydaje się wykreowanym surrealizmem. Ich proste życie staje się metaforą kruchości przetrwania, co na ekranie podkreśla niepokojąco i nieustannie wiejący wiatr zapowiadający zbliżającą się burzę.

DRUGA NAGRODA

Dignity reż./dir. Pat Battistini USA

Głęboko humanistyczna opowieść o problemie, który dotyczy nas wszystkich: prawie do eutanazji. Świetnie napisany scenariusz z wyrazistymi bohaterami, zaskoczeniami, napięciem i tajemnicą. Historia wzbudza ogromne emocje i, co za tym idzie, dyskusję. Z przesłaniem – czyli prawem do świadomej śmierci-można się zgadzać lub nie, ale na pewno jest to godzien zauważenia głos w tej polemice.

TRZECIA NAGRODA

Television Head reż./dir. Alistair Kerr Wielka Brytania

Zabawna przewrotna opowieść o uzależnieniu od mediów. Z finezyjną dramaturgią , charakterystycznym malarskim obrazem i czarnym humorem.

Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia honorowe:

1.Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy reż./dir. Carlos Saura Hiszpania

Czysta minimalistyczna i bardzo osobista opowieść o dorastaniu w cieniu wojny. Poprzez wykorzystanie przejmującej pieśni, traumatyczne wspomnienia powracają na ekranie jak refren.

  1. The Trunk reż./dir. Ray Nomoto Robison USA

Jak sprytnie i bez agresji wymknąć się z sytuacji przemocowej, będąc artystą. Poważny problem potraktowany jest i serio i z dystansem. Pozostawia w widzu uczucie satysfakcji.


Jury Konkursu Senior Topic Festiwalu Filmowego Senior Movie 2022 w składzie:

Katarzyna Tchórz, Jarosław Błahy, Erazm Dominiak przyznało pierwszą nagrodę filmowi:

„Tego się nie robi kotu” w reżyserii Jana Gębskiego

Za świetne ukazanie relacji człowiek – kot, za udane próby postrzegania świata okiem kota, które staje się okiem kamery. Za unieśmiertelnienie postaci schodzącej z tego padołu kobiety i jej przyjaciela kota Sikorka, za intymność tęsknoty pożegnania, za brak tanich chwytów manipulacyjnych a dotyczących szargania emocjami odbiorców. Za poczucie absurdu życia i śmierci.

oraz 2 wyróżnienia honorowe:

1)The End of Two Lives reż./dir. Christina Ruloff

Za doskonałe przedstawienie sinusoidy emocjonalnej końca egzystencji osobistej w świetle ataraksji pustki. Za przygotowanie do „Life after Death”.

2)The Sculptor reż./dir. Catherine Deptuch

Za wspaniałe kreacje aktorskie głównych bohaterów.

 


Nagrodę publiczności otrzymuje film:

The Trunk reż./dir. Ray Nomoto Robison