Ułatwienia dostępu

Filmy

Konkurs Główny

BLOK I

1.Opowieść o chrzanowskiej cegle

 

 

Polska 2023/ 17 min. reż. Jerzy Bielawski, Maria Błaszczyk, Krzysztof Dolecki, Ewa Forczewska, Barbara Knap, Andrzej Mazur, Danuta Rawska, Elżbieta Traczyk, Czesław Zamorski

Bohaterem opowieści jest starszy mężczyzna, który na swojej drodze spotyka mówiącą cegłę i bierze ją w podróż po okolicy.

Reżyserami filmu są seniorzy (powyżej 60 r. życia) z Dzielnicy Bemowo i okolic, którzy wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszaw. Projekt finansowany był ze środków miasta stołecznego Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej. Spotkania filmowe prowadził Łukasz Kamil Kamiński. Pod jego opieką grupa napisała scenariusz, wystąpiła, przygotowała zdjęcia oraz montaż. Film powstał w ciągu dwóch dni zdjęciowych i był efektem warsztatów filmowych.

 

 

 


2. Raiders of the Pepperoni Pizzas

 

Wielka Brytania 2023/ 6 min. 46 s. reż. Alistair Kerr

Dostawca pizzy próbuje dowieźć zamówienie, doświadczając bliskiego spotkania trzeciego stopnia.

Alistair Kerr – Tworzę animacje z gliny od 2018 roku i jak dotąd nauczyłem się bardzo wiele. Lubię tworzyć postaci wraz z scenografiami, a następnie je animować. Mam nadzieję, że mogę dostarczyć rozrywki widzom z całego świata.

 

 

 


3. Keeping Score

 

USA /2023/ 17min. 31 s. reż. Rene’ Rudge

Zgorzkniały i uprzedzony weteran wojny w Wietnamie terroryzuje pracowników i mieszkańców domu pomocy społecznej.

Rene’ zaczęła grać w miejscowym teatrze po liceum, po czym znalazła pracę w filmie i reklamach telewizyjnych. Studiowała aktorstwo na American Academy of Dramatic Arts i była członkiem rady Seattle Women in Film. Rene’ studiowała scenopisarstwo i reżyserię filmową w szkole filmowej w Seattle, gdzie mentorował jej zmarły Stewart Stern

 

 

 


4. La Fornace

 

Włochy 2022/ 19 min. reż. Daniele Ciprì

W głębinach ponadczasowego miasta, w zniszczonym świecie, odkryjemy ostateczny plan sycylijskiego lalkarza Marcello.

Daniele Ciprì jest reżyserem, scenarzystą, reżyserem zdjęć, montażystą i profesorem w Scuola di Cinema Focale. Pod koniec lat 80. zaczął pracę w telewizji Rai 3, gdzie wraz wraz z Franco Maresco stworzył program Cinico TV. W 2012 roku rozpoczął samodzielną karierę filmową jako autor zdjęć. W 2020 otrzymał nagrodę David di Donatello za zdjęcia do filmu „Pierwszy król” w reżyserii Matteo Rovere.

 

 


5.Necktie Cinema

USA/2023/ 4 min. 6 s. reż. John Akre

Co, gdyby krawaty pokazały nam swoje filmy, zamiast nas dusić?

John Akre jest animatorem, mieszkającym w Louisville w stanie Kentucky.

 

 

 

 


BLOK II

 

1.Szczecin leży nad morzem ?!

 

Polska 2023/ 7 min. reż. Zbigniew Wróblewski

Film przedstawia widok portu i stoczni od strony Odry i sugeruje, że Szczecin leży nad morzem.

Zbigniew Wróblewski – Jestem emerytem, z zawodu fotografem i filmowcem amatorem. W latach siedemdziesiątych robiłem filmy amatorskie analogowe.

 

 

 

 


2. Japanese Buddhism

 

Japonia 2023/ 29 min. 58 s. reż. Kazuya Ashizawa

Poprzez Japanese Buddhism można zrozumieć Japończyków. Szczerzy, pracowici, uprzejmi… Czy ten dobrze znany temperament Japończyków dalej istnieje? Rozwiązanie leży w japońskim buddyzmie, który jest duchowym centrum społeczeństwa Japonii od ponad 1500 lat.

Kazuya Ashizawa jest nagradzanym reżyserem filmowym, mieszkającym w Fukushimie w Japonii. Kontynuuje filmowanie osób wokół niego.

 

 

 


3. Sto lat… świetlnych

 

 

Polska 2023/ 12 min. 40 s. reż. Anna Papis, Barbara Zalewska, Lucyna Kwiatkowska, Grażyna Niewiadomska, Joanna Cichocka, Małgorzta Badelek, Andrzej Kowalczyk, Antoni Abramowicz, Krzysztof Grzelak, Mirosław Kłopotowski

Historia warszawskiego zegarmistrza, ktory w dniu swoich urodzin postanawia spełnić swoje wielkie marzenie o locie w kosmos własną rakietą.

 

Projekt został zrealizowany w ramach zajęć Koła Fotograficznego KADR 50+, prowadzonego w Klubie Seniora „Służewiak” w Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”. Film powstawał na przestrzeni blisko 2 lat. W tym czasie na licznych sesjach zdjęciowych powstało niemal 12 tysięcy zdjęć, z których przeselekcjonowana ilość składa się na 12 minutowy film. Wszystkie elementy rzemiosła filmowego od scenariusza i reżyserii poprzez zdjęcia aż do scenografii to wspólne i autorskie dzieło Seniorów z Klubu Seniora „Służewiak” działającego w Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką”. W rolę aktorów wcielili się seniorzy oraz dzieci z osiedla „Służew nad Dolinką”.

 

 


4. Will & Tess

 

USA 2023/ 14 min. 50 s. reż. Ray Nomoto Robison

90-letnia Tess musi zaakceptować zamianę ról. Przez lata, wraz z mężem Willem, byli wspierającymi rodzicami, a teraz muszą pozwolić dzieciom zająć się nimi. W Will & Tess występują Marlyn Mason (grała u boku Elvisa Presley’a w filmie „Kłopoty z dziewczynami”) oraz Mark Schneider („Babylon 5”, „Syn Różowej Pantery”).

Ray Nomoto Robison mieszka w Oregonie. Po ukończeniu szkoły, spakował swój samochód i pojechał w poszukiwaniu sławy i bogactwa w Hollywood. 48 godzin później wracał do rodzinnego miasta, Montany. Po wielu pracach związanych z mediami, dostał stanowisko producenta/reżysera w stacji telewizyjnej w południowym Oregonie. 37 lat później, na emeryturze, kręci filmy. Nadal uważa, że opuszczenie Hollywood było jedną z najlepszych decyzji w jego życiu.

 

 

 


BLOK III

 

  1. Ten film nie ma tytułu

 

Polska 2023/ 3 min. 45 s. reż. Julian Zawisza

Tajemnicza animacja z Legnicy.

Julian Zawisza – Od dziecka zajmuje się filmem rysunkowym. Prowadzę kluby filmowe Laterna Magica, AKT w Legnicy i „Rycerz” w Legnickim Polu.

 

 

 


2.Night voices

 

USA 2023/ 23 min. 59 s. reż. Bradley Hawkins

Znużony prezenter radiowy tkwiący w beznadziejnej monotonii podejmuje życiową decyzję, prowadząc program na żywo.

Bradley Hawkins to emerytowany nauczyciel filmoznawstwa i nauk humanistycznych z Lancaster w Pensylwanii. Obecnie nagradzany reżyser, producent i scenarzysta. Założyciel firmy producenckiej Dadley Productions.

 

 

 

 


3.Joan and Salvador

 

Hiszpania 2023/ 24 min. 25 s. reż. Enric Roca

Dwóch przyjaciół seniorów spędza wspólnie czas, mimo dzielących ich różnic. Joan jest aktywistą walczącym o prawa starszych osób, a Salvador jest malarzem przygotowującym się do setnych urodzin.

Enric Roca – Socjolog, który w latach siedemdziesiątych przyswoił język filmu bazując na kinie amatorskim. Pracował jako krytyk w miejscowej prasie, początkując produkcję wielu filmów krótkometrażowych. W ostatnich latach stworzył niezależne filmy, m.in. dwa pełnometrażowe dokumenty: „Sospita de fe” (2018) i „Belles fulles de tardor” (2021).

 

 

 

 


4. The Antiquary

 

Portugalia 2022/ 8 min. reż. Manuel Matos Barbosa

W każdym mieście mieszka kolekcjonej lub antykwariusz, który poszukuje opowieści i skarbów. Vincente to stary skąpiec. Z jego kolekcji zniknęła podziwiana szkatułka.

Manuel Matos Barbosa – Dziekan portugalskiej animacji. Urodził się i mieszka w Oliveira de Azeméis. Pasjonat kina, członek grupy, która zapoczątkowała ruch kreatywny Portugalskiej Federacji Kina i Sztuk Audiowizualnych, którą również zarządzał. Zasiadał w gronie jurorów podczas wielu narodowych i międzynarodowych festiwali. Ma w dorobku wiele filmów (animacje i dokumenty), które były nagradzane w Niemczech, Andorze, Angoli, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Belgii, Słowenii, Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoszech, Mozambiku, Portugalii i na Rodos. Jest twórcą filmu „Vamos Andando”, jednego z najważniejszych filmów dokumentalnych w historii portugalskiego kina.

 

 


BLOK IV

 

1. Pewnego razu na cmentarzu

Polska 2023/ 18 min. 52s. reż. Janina Matejuk

Starsza, samotna kobieta spotyka na cmentarzu nieznajomego mężczyznę. To jednorazowe zdarzenie zmienia diametralnie jej spojrzenie na życie.

Janina Matejuk – Na emeryturze wróciłam do swojej młodzieńczej pasji, jaką jest film amatorski. Realizuję filmy, których bohaterami są osoby starsze ze swoimi pasjami, smutkami i radościami, wciąż pragnący żyć pełnią.

 

 

 

 


2. Wings of Desire

 

Norwegia 2023/ 2 min. 46 s. reż. Liu Shok Han

Być może to anioł Win Wonders, który przypadkiem spadł na ziemię. A może to Peng z Zhuangzi zmieniający się z ryby w wielkiego ptaka. Chęć lotu po niebie i żeglugi po morzu przestała być dla człowieka sferą marzeń. Dlaczego nadal czujemy, że mamy skrępowane ręce jak i nogi? Czy to pragnienie nas uwiązało? A może je ignorujemy?

Liu jest artystką działającą na wielu mediach, urodzoną i wychowaną w Hong Kongu. Pracowała tam jako projektant graficzny, animator, producent wideo i zarządzała sztuką. Od wielu lat mieszka w północnej Europie. Tamtejsze krajobrazy i natura wpływają na jej twórczość. Obecnie eksploruje związek między człowiekiem i naturą poprzez malarstwo cyfrowe i animację.

 

 


3. Why We Ride

 

 

USA 2023/ 25 min. 6 s. reż. Gib Jaffe

Why We Ride to portret psychologiczny grupy kolarzy powyżej 50 roku życia. Wspólnie jeżdżą w klubie mistrzów kolarskich. Film skupia się na temacie starzenia się, poszukiwania szczęścia i społeczności.

Gib Jaffe ma za sobą rozległą karierę montażysty filmowego i telewizyjnego (m.in. „Rambo 2”, „Oni żyją”). To jego trzecie podejście do reżyserii. Wcześniej zrealizował filmy Wings of the Wind (1975) oraz „Erich Von Stroheim: Hollywood Outsider” (2018). Występuje w filmie jako jeden z kolarzy.

 

 

 

 


4. The Intimacy (post-off)

 

USA 2023/ 19 min. 22s. reż. Andrzej Dudziński

Czy jesteś gotowy na podróż w najgłębsze zakamarki ludzkiej psychiki? Zobacz, co się dzieje, gdy ktoś przejmuje kontrolę nad intymnością drugiej osoby. A jeśli jej powie, że robi to dla jej dobra? Ile w tym prawdy, a ile manipulacji? Wszyscy mamy swoje granice, ale co się stanie, gdy ktoś zacznie je przekraczać? Jak daleko można się posunąć, aby osiągnąć swoje cele?

Andrzej Dudziński – twórca filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, scenarzysta telewizyjny, pisarz, reporter. Ma w dorobku 48 autorskich filmów, ok. 200 wyemitowanych odcinków seriali oraz 17 wydanych książek, w tym powieści i zbiorów reportaży. Ostatnio skupił się na tworzeniu filmów eksperymentalnych.


BLOK V

 

 

1. Liczy się sztuka

Polska/Poland 2022/ 28 min. 34 s. reż. Kazimierz J. Bihun

Wspomnienie festiwalu filmów erotycznych „Ewka ’87”. Film bogato ilustrowany fragmentami nagrodzonych na tym festiwalu filmów, a zrealizowany na bazie wywiadu autora filmu udzielonego absolwentce filmoznawstwa UJ, piszącej pracę doktorską o amatorskim ruchu filmowym w PRL-u.

Kazimierz J. Bihun – Niezależny twórca wywodzący się z ruchu amatorskiego, aktualnie członek SFP, laureat wielu festiwali krajowych i zagranicznych – zdobywca m.in. „TELLY AWARD 98” w Cincinnati za film „Hollywood Dreamland”, Grand Prix za film „Życie jest takie jakie jest”, 2 górniczych Oskarów itd.

 

 


 

2. If Not Now

 

Wielka Brytania 2023/ 15 min. reż. Jill Daniels

Poetycki esej skierowany mojej praprababci, Rebbece, żydowskiej imigrantki, która żyła i zmarła w Brick Lane we wschodnim Londynie. Jej śmierć prześladuje moje wspomnienia. Film pokazuje powtarzającą się historię w aspekcie poglądów. Opór przeciw faszyzmowi w przeszłości może być początkiem dzisiejszego oporu.

Jill Daniels jest reżyserką z Wielkiej Brytanii. Zdobyła wiele nagród, między innymi najlepszy bohater w filmie „Resisters” na ProToPost Communist Film Festival 2023 i najlepszy dokument za „Breathing Still” na Small Axe Radical Short Film Festival 2019. Autorka książki „Memory and Autobiography: Experiments in Documentary Filmmaking” w 2019 roku.

 

 


 

3. Still life at home

 

Niemcy 2023/ 15 min. reż. Jens Nagels

Był taki czas, gdzie lepiej było zostać w domu, aby się nie zarazić. Można było siedzieć i rozglądać się wokół siebie, odkrywając piękno w tym, co znajome, a na co dzień ukryte.

Jens Nagels -1970-1975 Ukończył studia malarskie w Düsseldorfie u profesorów Andre Thomkinsa i Alfonso Hüppiego. 1981-1986 Ukończył studia Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Kassel u profesora Guntera Rambow. Miał wystawy fotografii w kraju i zagranicą podczas wielu festiwali filmowych.

 

 

 

 


KONKURS SENIOR TOPIC

 

1. Lex Drewiński w kosmosie

 

Polska 2022/ 47 min. 47 s. reż. Marek Osajda

Znamy jego plakaty. Mijamy je na ulicy, ale nie znamy ich autora. To Lex Drewinski, który już jako młody chłopiec zakochał się w kinie i plakacie. A po latach otrzymał ponad dwieście nagród na międzynarodowych i krajowych festiwalach. Większość prac Lexa Drewinskiego pokazuje „ułomności” naszego świata. Nienawiść, agresję, pychę, niesprawiedliwość, okrucieństwo i wojnę.

Marek Osajda – Absolwent historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1979) i Pomagisterskiego Dziennego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1981) – specjalizacja telewizyjna. Pracował w telewizji, m.in.: w Studio-2, Redakcji Reportażu i Filmu Dokumentalnego TVP1, Ośrodku Radiowo – Telewizyjnym w Szczecinie, Prywatnej Telewizji„ Morze”. Założyciel, wydawca i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „ Zielona Arka”, dziennikarz w „ Kurierze Szczecińskim, współpracownik TVP w Szczecinie i tygodnika „ Morze i Ziemia”.

 

 

 


2. The Forger of Flowers

 

Hiszpania 2022/ 8 min. 49 s. reż. Alex Duck

Owdowiały ostary kowal spędza dni na wspominaniu swojej żony i pielęgnacji ogrodu, który tak uwielbiała. Kwiaty zaczynają obumierać jeden po drugim, a wraz z nimi pamięć o żonie.

 

Alex Duck – Reżyser i scenarzysta, mieszka na Gran Canarii w Hiszpanii, gdzie nakręcił kilka krótkometrażowych filmów, m.in. „Cogiendo polvo” i „Sophia”.

 

 

 


3. Hugo

 

Argentyna 2022/ 12 min. 20 s. reż. Gonazalo Emanuel Chinelli

Dramat opowiadający o opuszczonym przez rodzinę wdowcu, który spędza większość swojego czasu w domu, walcząc z samotnością.

Gonazalo Emanuel Chinelli – Ukończył fotografię na Szkole Sztuk Wizualnych Martina A. Malharo i komunikację wizualną na Uniwersytecie Mar del Plata. Ma siedmioletnie doświadczenie w branży audiowizualnej, głównie w fotografii oraz teledyskach, reklamach, filmach krótkometrażowych oraz pełnometrażowych.

 

 

 

 


4. Ramiro, pastor for life

 

Hiszpania 2022/21 min. 42 s. reż.Eduardo Margareto

Film opowiada o jednym dniu Ramiro Ariasa, 92-letniego pasterza, który poświęcił całe swoje życie pracy równie wartościowej i ważnej jak każda inna.

Eduardo Margareto – Edytor graficzny w Agencji ICAL w Kastylii i León. Reżyser dokumentów, między innymi „Almas del Camino” (2010) oraz trylogię o emigracji „Partir”, nakręcony na Kubie; „Volver” (2011) i „Vivir”, który wchodzi od produkcji. W 2016 roku nakręcił dokument „Canal de Castilla. El sueño ilustrado”, a w 2019 roku „Cuba Crea”, który dostał wyróżnienie na Festiwalu w Urugwaju.

 

 

 

 


5. Indelible

 

 

 

USA 2021/ 8 min.52 s. reż. Shane Rock Nelson

97-letni chorowity starzec jest podniesiony na duchu, kiedy gra na pianinie dla pacjentów z problemami z pamięcią. Jego muzyka łagodzi ich niepokój i przywraca dawne wspomnienia, uwalniając z pułapki demencji.

Shane Rock Nelson jest nagradzanym filmowcem, kręcącym filmy codziennie w studiu Omni-Fusion.com. Zrealizował 50 teledysków (Foo Fighters, Allen Stone, Motion City Soundtrack) i mnóstwo filmów sportowych, między innymi „Like a Lion”. Jego produkcje były wyświetlane w wielu stacjach telewizyjnych, ESPN, NBC czy MTV; są dostępne na platformie Netflix oraz do kupienia w sklepach na całym świecie.

 

 


6. The last party

 

Włochy 2022/ 19 min. 59 s. reż. Matteo Damiani

Celeste, 70-letnia wdowa, chciałaby zrobić to, czego nigdy nie miała odwagi w trakcie małżeństwa: zatańczyć na festiwalu w małym mieście, gdzie mieszka. Podczas przygotowań do kolejnej edycji, odwiedza ją Teresa, siostra, której nie widziała wiele lat.

Matteo Damiani pracował jako asystent reżysera u Roberto Faenzy, Andrieja Konczałowskiego, Susanny Nicchiarelli. Jako reżyser zrealizował dokument „Grandi ma piccoli”, a w 2022 roku film krótkometrażowy „The Last Party” z Dorą Romano i Luisą De Santis w rolach głównych.

 

 

 

 


 

7. W domu wszystko dobrze

 

Polska 2023/ 16 min. 59 s. reż. Karolina Ford, Mirosław Kłopotowski

Ratownicy medyczni, Leszek i Darek jadą na ostatnie tego dnia wezwanie. Podczas standardowej wizyty mają miejsce wydarzenia, które odmieniają życie Leszka na zawsze.

Karolina Ford – reżyserka, scenarzystka, producentka. Absolwentka Universita Degli Studi Roma Tre w Rzymie. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury. Wielka fanka realizmu magicznego, morza i swojego psa Kopra.

Mirosław Kłopotowski – absolwent Wajda School. Montażysta. Zadebiutował filmem dokumentalnym pt. „Może będzie dobrze”, jego pierwszą fabułą, w której odpowiadal za montaż był film „Wróbel” (oficjalna selekcja w Gdyni 2022).

 

 


 

8.The little surprise

 

Kolumbia 2021/ 7 min. 20s. reż.Daniel Marroquín Botero

Nidia to samotna i bardzo zorganizowana starsza kobieta, która staje się detektywem w swojej dzielnicy. Musi odnaleźć osobę odpowiedzialną za niemiłe niespodzianki pozostawiane przez zwierzę któregoś z sąsiadów.

Daniel Marroquín Botero, scenarzysta i reżyser z Kolumbii. Twórca filmów krótkometrażowych, m.in. „120 cm” (2016), „El Regalito” (2021). Obecnie pisze scenariusz do komedii „Hypnofatso”.