Ułatwienia dostępu

FESTIWAL 2018


Program Festiwalu Filmowego Senior Movie 2018
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska polskiego 90 w Szczecinie

22.11.2018r. – czwartek
16.00 – wernisaż dwóch wystaw fotograficznych:

„Galeria ulicy murale” autorstwa członków Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie

oraz „Egzystencja”  autorstwa fotografki Marzeny Marcinkiewicz

18.00 – uroczystość otwarcia festiwalu prowadzi Maciej Sikorski

19.00 – pokaz filmu „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” 65 min. reż. Marcin Macuk, Krzysztof Paweł Bogocz. Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki.

Po projekcji dyskusja z udziałem zaproszonych gości

 

23.11.2018r. – piątek
10.00-19.00
Prezentacja filmów konkursowych w blokach. Po każdym bloku odbędzie się dyskusja z publicznością i twórcami. Rozmowy z gośćmi i publicznością prowadzi Jerzy Pachlowski.

I BLOK   10.00-11.10 -projekcje
11.10-11.35 spotkanie z twórcami i publicznością

II BLOK  11.35 – 12.40  projekcje
12.40 -13.10 spotkanie z twórcami i publicznością

13.10-14.10 przerwa

III BLOK  14.10 -15.05   projekcje
15.05 – 15.40 spotkanie z twórcami i publicznością

IV BLOK 15.40 -16.55   projekcje
16.55 – 17.25 spotkanie z twórcami i publicznością

17.25-18.00 przerwa

V BLOK  18.00-19.05 projekcje
19.05- 19.30  spotkanie z twórcami i publicznością

filmy według kolejności projekcji -podział na Bloki

 

20.00 pokaz filmu „Opowiem wam Pyrzyce” 61 min. reż. Krzysztof Kuźnicki, produkcja Marta Hołownia Stowarzyszenie Fabryka Dobrego Czasu oraz Stowarzyszenie Kamera. Film dokumentalny będący opowieścią o losach  pierwszych, powojennych mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej.

 

24.11 2018r. – sobota
10.00-12.00
„Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę” – warsztaty dramowe podczas których uczestnicy będą mieli okazję uruchomić swoją wyobraźnię, pomysłowość aby stworzyć opowieść o …
Drama to metoda pracy z grupą, która wykorzystuje techniki aktywizujące, teatralne, pracy z ciałem odgrywanie ról, tworzenie opowieści i metafor.
Zajęcia poprowadzi Agnieszka Michalska – socjolog, terapeuta, ukończyła Szkołę Trenerów Dramy oraz Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz szereg innych szkoleń z zakresu pracy z grupą. Ma 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, dramy, terapii. Realizatorka projektów z zakresu edukacji filmowej dla młodzieży i seniorów.

Udział bezpłatny. Ograniczona liczba miejsc. Obowiązują zapisy. Prosimy o zgłoszenia ngokamera@gmail.com lub tel. 505747390

12.30-14.00
retrospekcyjny przegląd krótkich filmów zrealizowanych przez seniorów -uczestników „Kameralnej Akademii Filmowej”, podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Kamera na przestrzeni 6 lat
„Kambek”/17:30 min.

„Seks na emeryturze”/16 min.

„Adieu”/15:38 min.

„Bawmy się razem. Woodstock 2013”/8:46 min.

Gośćmi specjalnymi pokazu będą aktywni seniorzy z przygranicznych, niemieckich miejscowości: Rothenklempenow, Blankensee, Löcknitz i Ramin. Są pasjonatami języka polskiego, uwielbiają Szczecin, interesują się kulturą, zdrowym jedzeniem. Od lat zaangażowani w proces integracji z obcokrajowcami osiedlającymi się w ich kraju. Kontakt z seniorami koordynuje Fundacja Strefa Dobrych Myśli.

 

15.00 – 17.00  pokaz filmów „Prześwity”/25:46 min. i „Trzech znanych P”/25:07 min. w reżyserii Karoliny Ford, po projekcji spotkanie  z reżyserką.

17.00-18.00 Koncert zespołu muzycznego „Oddech Cadyka”

19.00-21.00 Uroczystość zakończenia festiwalu, wręczenie nagród.

Po uroczystości koncert zespołu śpiewaczego „Bujne Ziele” oraz projekcja zwycięskiego filmu.


 

Filmy pozakonkursowe – pokazy specjalne:

 


„Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” reż. Marcin Macuk, Krzysztof Paweł Bogocz./ 22.11.2018 czwartek, godz. 19.00

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat.Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.
Przez swój pozytywny i nieco odrealniony charakter, adresowany jest do widza w każdym wieku.

happyolo.com


 

 

 „Opowiem wam Pyrzyce” reż. Krzysztof Kuźnicki/23.11.2018, piątek godz. 20.00

produkcja Marta Hołownia Stowarzyszenie Fabryka Dobrego Czasu oraz Stowarzyszenie Kamera.

Film powstawał rok. Choć tak naprawdę w głowie i w sercu pomysłodawczyni rodził się on dłużej. Miejsce, w którym żyjemy, domy,ludzie, drzewa,, pomniki, ulice, place, skwery, kościoły zachowały się we wspomnieniach. Te wspomnienia, które dotyczą czasem tego samego, często różnią się od siebie. Bo różni jesteśmy. Ten film jest próbą zachowania w pamięci i sercu tych pierwszych lat Ziemi Pyrzyckiej po wojnie. Kiedy ludzie żyli jeszcze w lęku ale już także nadzieją. Kiedy doświadczali niepewności dnia jutrzejszego, ale planowali życie rodziny, mimo wszystko. Film jest o historii, trudnościach ale również o sile wspólnoty, prawdy i nadziei.

 


 

„Kambek”/„Seks na emeryturze”/„Adieu”/„Bawmy się razem. Woodstock 2013” produkcja Stowarzyszenie Kamera/ 24.11.2018, sobota, godz.12.30

Filmy zrealizowane przez Stowarzyszenie Kamera w ramach warsztatów filmowych pod nazwą „Kino tylko dla dorosłych – warsztaty filmowe dla seniorów”  oraz „Kameralna Akademia Filmowa”. Podczas warsztatów skierowanych do osób powyżej 60 roku życia, prowadzonych od 2012 roku  zrealizowano 7 filmów. Zaprezentujemy 4 z nich:

„Kambek” – to opowieść o problemie samotności ludzi na emeryturze i próbie przezwyciężenia tego stanu w nietypowy sposób. Trójka głównych bohaterów- Krysia, Jan i Paweł, w rolę których wcielają się uczestnicy warsztatów, to osoby samotne, które spotykają się po 50 latach dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności. Spotkanie owocuje podjęciem odważnej, życiowej decyzji, co powoduje, że ich życie nabiera innego wymiaru…

„Seks na emeryturze” – Seniorzy i seniorki szukali odpowiedzi wśród swoich kolegów i koleżanek czy jest sex na emeryturze.
Odpowiedź jest w filmie, ale chyba nie chodzi o odpowiedź a o to, że film realizowany przez seniorów jest skierowany nie tylko do ich rówieśników a do całej populacji ludzkiej, bo mówi o tym, że pragnienia i myśli związane z cielesnością są takie same jak u młodego człowieka .

„ADIEU” – Film fabularny „Adieu” oparty jest na motywach noweli pt. „Adieu” Guy de Maupassant’a – francuskiego powieściopisarza z końca XIX wieku. „Adieu” to krótka, ale zmuszająca do refleksji opowieść o konfrontacji człowieka ze starością, z męskiego punktu widzenia.

„Bawmy się razem. Woodstock 2013” – relacja seniorów z pobytu na Festiwalu Przystanek Woodstock w 2013r.

 


 

„Prześwity” reż. Karolina Ford / 24.11.2018, sobota, godz. 15.00

W podupadającej posiadłości, w niewielkiej wsi, mieszka małżeństwo w podeszłym wieku. Lata świetności dworku, jak i lata własnej miłości, mają już dawno za sobą. Odwiedza ich wnuczka wraz ze swoim narzeczonym, który jako przyszły lekarz, zajmuje się chorym sercem dziadka. Sprawy medyczne wymykają się jednak spod kontroli. Tajemnicza, przecząca logice przypadłość, staje się impulsem prowokującym do rozpoczęcia dialogu między skonfliktowanymi małżonkami. Dodatkowo niespodziewana sytuacja komplikuje początkowo wzorową relację między młodymi narzeczonymi.

 

   „Trzech znanych P.” reż. Karolina Ford

Koniec lat 70. Trzech przyjaciół włamuje się do opuszczonego dworu. W trudnej rzeczywistości próbują odnaleźć namiastkę beztroski i wolności. Spędzany wspólnie czas ma być triumfem przyjaźni, radości i swobody. Niespodziewane wydarzenia rozdzielają ich jednak bezpowrotnie, pozostawiając w sercu wyrwę nie do zasklepienia.

 

Karolina Ford. Reżyser, scenarzysta, producent. Absolwentka Sztuk Pięknych UMK i sztuki filmowej na Università Roma Tre w Rzymie. Autorka dwóch filmów krótkometrażowych: „Czemu nie tańczę na ulicach” oraz „Prześwity”, wielokrotnie prezentowanych na festiwalach w Polsce i zagranicą. Jej trzeci film, „Trzech znanych P.”, niedawno rozpoczął obieg festiwalowy.

 


KONCERTY:

 

 ODDECH CADYKA/sobota 24.11.2018r. godz. 17.00

Grają razem od  2017 w składzie: Radosław Herdzik – klarnet,  Radosław Ignatiuk – gitara oraz Christo Krzysztof Radev – instrumenty perkusyjne. Tworzą razem muzykę taneczną z różnych stron świata, muzykę niezwykle ognistą, od żydowszczyzny po bliski wschód. Pomimo całkowicie odmiennej drogi muzycznej każdego z nich( od muzyki klasycznej, poprzez muzykę etniczną z najróżniejszych stron świata od Afryki po Bałkany, aż po rockową spontaniczność  ), postanowili połączyć swoja energię i dzielić się nią z publicznością. Klarnet w połączeniu z gitarą oraz instrumentami perkusyjnymi jak bębny djembe czy darambuka zapewniają nieskończoną paletę barw muzycznych, dając możliwość wyrażenia się i wyartykułowania myśli muzycznej.

 


BUJNE ZIELE/ sobota 24.11.2018r. godz. 20.00

Zespół śpiewaczy „Bujne ziele” to reprezentacja większego grona uczestniczek i uczestników projektu muzycznego pt. „Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego”, realizowanego w Szczecinie i na terenie woj. zachodniopomorskiego w 2018 roku. Projekt jest ewolucją wcześniejszych spotkań warsztatowych, dedykowanych badaniu i praktykowaniu śpiewu tradycyjnego jako narzędzia praktyk kulturowych, służących budowaniu wspólnoty i refleksji nad tożsamością kulturową, społeczną i regionalną.

Śpiewaczki pracują w nad stylami śpiewu z różnych regionów Polski (w obecnych i przedwojennych granicach) od wiosny 2015 r. Celem tej pracy – obok rozwoju wokalnego i zgłębiania konkretnych stylów wykonawczych – jest przede wszystkim poszerzanie wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności, zawartości symbolicznej i miejsca, jakie może zajmować współcześnie w przestrzeni zarówno wsi jak i miasta.
Materiałem do pracy są pieśni z tradycji rodzinnych członkiń zespołu oraz regionów, z których ich rodziny przyjechały na Pomorze Zachodnie po 1945 roku. Znalezienie wspólnego mianownika w doborze repertuaru jest zadaniem nie tylko doraźnym, staje się także przyczynkiem do stawiania pytań o procesy kulturowe i przekaz tradycji muzycznych w tym regionie o specyficznej i trudnej historii.  We wrześniu 2018 r. zespół zdobył II miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowanym przez Filharmonię Szczecińską.
Kierownictwo muzyczne i przygotowanie wokalne: Ewa Grochowska

Wystąpią:
Ewa Jochymek
Marta Jochymek – Kasperska
Kamila Kijo
Ewelina Klepacz
Agnieszka Pawłowska
Ewa Grochowska