Program

PROGRAM SENIOR MOVIE 2020

 

 

 

 

 

 

Wszystkie wydarzenia i pokazy w ramach festiwalu odbywają się
w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ul. T Wendy 14 Szczecin

 

 

 

 

Czwartek 24.09

17.00 projekcja filmu „Nim nadejdzie świt” reż Janina Matejuk

18.00 „Bliżej siebie” – wernisaż wystawy prac plastycznych podopiecznych Dziennego Domu „Senior+” w Kaliszu Pomorskim.

19.00 Uroczyste otwarcie festiwalu

19.30 – OKNO NA ZACHÓD /pokaz filmu „Nikt” reż. Dominik Czech

19.45 -20.30 – rozmowa z reżyserem Dominikiem Czechem

 

Piatek 25.09.

12.00 – wykład „Kultowe filmy muzyczne” dr Damian Romaniak

Pokazy filmów konkursowych Konkurs Główny

13.00-14.15 I Blok

14.15 -15.30 II Blok

Pokazy filmów konkursowych Senior Topic

16.00- 17.00 część 1

17.00-17.15 przerwa

17.15 -18.30 część 2

20.00 DOBRY FILM /Donbas reż Sergiej Łoźnica (116 min)

 

Sobota 26.09

11.00-12.30 Międzypokoleniowe warsztaty z montażu filmowgo – obsługa Avid Media Composer

Pokazy filmów konkursowych Konkurs Główny

13.00- 14.15 III Blok

14.15-15.15 IV Blok

15.15-16.00 przerwa

16.00.17.30 V Blok

18.00 -19.30 POLSKIE DOKI/Mów mi Marianna reż. Karolina Bielawska (75 min.)

20.00-koncert punk „The Fakers”

20.15 DOBRY FILM/projekcja filmu Sex Pistols Wściekłość i Brud, reż. Julien Temple

 

Niedziela 27.09

11.00-13.00 warsztaty z dramy „Jak smakuje rodzynka?”

14.00 OKNO NA ZACHÓD/Pneumanautists,Początek Świata,Broken Tale, Seán Lámh reż. Paweł Kleszczewski i Katarzyna Zimnoch

15.00-16.00 POLSKIE DOKI/Dziś, jutro…wczoraj… reż.Krzysztod Kadłubowski, Diana Kadłubowska (52 min.)

17.00-19.00 Julian Zawisza spotkanie autorskie – prezentacja filmów animowanych (Nie zginęła. Czarne i białe, Ładne kwiatki, Domino, Odmieniec, Awiator, Bajka nie bajka) i rozmowa z reżyserem

19.00-21.00 Gala wręczenia nagród oraz projekcja zwycięskich filmów

 


POLSKIE DOKI

 

  Mów Mi Marianna/Call me Marianna/ reż. Karolina Bielawska, Polska/Poland 2015, 75 min.

 

Kiedy Marianna chce być Marianną do końca – nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie – musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji. W tym poruszającym dokumencie Karolina Bielawska portretuje swoją bohaterkę z szacunkiem i z ogromną dozą czułości. W wyważony sposób odsłania jej emocje i motywacje, subtelnie opisuje relacje z bliskimi, pokazuje i utratę, i narodziny miłości. Do warstwy dokumentalnej autorka dodaje teatralną ramę, pozwalającą Mariannie nazwać i wytłumaczyć – sobie i innym – każdy ze swoich trudnych wyborów.

 

 

Dzisiaj, jutro…wczoraj./Today, tomorrow… yesterday

reż. Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska,

Polska/Poland 2019, 52 min.

Film pt. „Dziś, jutro…wczoraj” to opowieść o rodzinie i trudnych relacjach z wojną i holocaustem w tle. Babcia, mama i wnuczka. Trzy pokolenia, trzy kobiety, trzy odmienne światy wpisane w jedną historię. Babcia i mama żyją w długoletnim konflikcie. Lata uprzedzeń i wzajemnych pretensji spowodowały, że każda z nich zamknęła się w sobie i swoim cierpieniu. Klucz do świata jednej i drugiej ma Judyta (córka i wnuczka), która jako trzecie pokolenie Dzieci Holocaustu wróciła do korzeni swojej rodziny.

 

 

 Nim nadejdzie świt reż. Janina Matejuk

Polska 2020, 43 min.

Starsza kobieta, odczuwająca pustkę w swoim życiu postanawia wrócić do młodzieńczej pasji jaką jest realizacja filmów amatorskich. Niestety, w dążeniu do celu napotyka na kategoryczny sprzeciw swojego męża. Czy uda jej się zrealizować swoje marzenie? ”

Janina Matejuk Pierwsze filmy amatorskie zrealizowałam na taśmie 8mm z końcem lat 70-tych ubiegłego wieku. Następnie po wieloletniej przerwie wróciłam do swojej filmowej pasji dopiero na emeryturze. Bohaterami moich filmów są ludzie starsi, którzy mimo różnych problemów życiowych wciąż realizują swoje pasje i spełniają marzenia. Tworzenie jest dla mnie sposobem na porozumienie się z drugim Człowiekiem a także antidotum na samotność. „

 


DOBRY FILM

 

 

  Donbas/Donbass reż. Siergiej Łoźnica

Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia, 2018, 121 min

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech… Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

 Sex Pistols. Wściekłość i brud. Reż. Julien Temple

Wielka Brytania, USA 2000, 108 min.

Film wyjaśnia fakty o tym jak zespół Sex Pistols funkcjonował a głównie o tym jak nie funkcjonował. Ukazuje również, jakie zdarzenia kryły się za histerycznymi nagłówkami w prasie. Wypowiadają się wszyscy członkowie zespołu; od Johna Lydona (Johnny’ego Rottena – wokalisty), Steve’a Jonesa (gitarzysty), Paula Cooka (perkusisty), pierwotnego członka zespołu Glena Matlocka i jego następcy Sida Vicious (basisty). Z tym ostatnim członkiem zespołu Temple przeprowadził długi wywiad na ławce w Hyde Parku w 1978 roku, tuż przed jego śmiercią z powodu przedawkowania heroiny. Wszyscy mają naprawdę głos, po raz pierwszy. Film jest prawdziwą historią punkowego zespołu, który okazał się przełomem i miał wielki wpływ na przyszłość muzyki.

 


 

OKNO NA ZACHÓD

 

 Nikt/Nobody, reż. Dominik Czech

Polska/Poland 2019, 16 min.

Studium osamotnienia mężczyzny, którego wirówka życia odsiała na margines. Żona była mu najbliższą osobą na świecie, odeszła. Nie potrafi sobie z tym dać rady. Chciałby do niej jak najszybciej dołączyć. Wszystko zmienia się za sprawą małego chłopca, który domaga się zainteresowania i miłości od wiecznie rozdrażnionej matki.

Dominik Czech (ur. 1978 r.) – niezależny reżyser filmowy, autor zdjęć. Absolwent, policealnej Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 roku w lokalnej telewizji w Gorzowie. Od wielu lat związany z mediami. Laureat nagrody OKO (2010) dla najlepszego operatora TVN. W 2018 roku współprowadził warsztaty filmowe w Szczecinie. Od 2014 roku mieszka w Szczecinie.

 

 

       

1)Pneumanautists (2020, time : 5’05”)
2) Początek Świata (2019, time : 10’13”)
3) Broken Tale (2016, time : 9’11”)
4) Seán Lámh (2018, time : 4’08”)

reż. Paweł Kleszczewski, Katarzyna Zimnoch

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia między innymi: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Ich najnowszy film „Początek Świata” zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego Szczecin European Film Festiwal 2019 oraz Srebrnego Tobołka O!Pla. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.


 

 

 Spotkanie autorskie z Julianem Zawiszą  – pokaz filmów i rozmowa z reżyserem

 

   

 

Filmy:

Nie zginęła.

Czarne i białe

Ładne kwiatki

Domino

Odmieniec


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

 

 „Bliżej siebie” – wystawa prac plastycznych podopiecznych Dziennego Domu „Senior++”

w Kaliszu Pomorskim.

Bliżej siebie” to tytuł projektu fotograficzno – plastycznego, zrealizowanego przez

Stowarzyszenie Biały Zdrój w Dziennym Domu „Senior +” w Kaliszu Pomorskim.

W początkowej fazie projektu przeprowadzono wykłady z historii sztuki na temat życia i

twórczości przedstawiciela secesji Gustava Klimta. Podziwiając obrazy i sztukę artysty

seniorzy wykorzystali jego stylistykę i kompozycję do stworzenia własnych, oryginalnych

prac. W kolejnym etapie seniorzy stali się częścią kompozycji obrazu, ponieważ jego

fragmenty przeniesiono na twarze autorów. Całość została sfotografowana, a zdjęcia

wkomponowano w poszczególne prace.


 

Warsztaty z dramy

Jak smakuje rodzynka?” – warsztaty umiejętności wyciszania się, koncentracji na otaczającej rzeczywistości, doświadczaniu chwili obecnej, byciu tu i teraz. Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem technik dramowych.

prowadzący

Agnieszka Michalska socjolog, terapeuta, ukończyła Szkołę Trenerów Dramy oraz Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz szereg innych szkoleń z zakresu pracy z grupą. Ma 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, dramy, terapii. Realizatorka projektów z zakresu edukacji filmowej dla młodzieży i seniorów


Międzypokoleniowe warsztaty z montażu filmowego – obsługa Avid Media Composer/

Dwóch młodych uczestników zajęć pracowni filmowo fotograficznej przy NDK w Nowogardzie: Franek lat 12, Konrad lat 15, odsłonią kulisy obsługi programu do montażu filmowego AVID. W czasie zajęć dowiemy się czy „żółtym zjadamy” a „czerwonym rozpychamy”? Młodzi filmowcy w prostych słowach opowiedzą nam jak montować filmy z ich punktu widzenia.


 

Koncert punk „The Fakers”