Program

PROGRAM

Wszystkie pokazy i wydarzenia odbywają się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ul. T. Wendy 14 w Szczecinie

lokalizacja:

https://www.google.com/maps/place/Centrum+Kultury+Euroregionu+Stara+Rze%C5%BAnia/@53.4271638,14.5723206,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa09f6c8615061:0x29f463ea04b42bbe!8m2!3d53.4271638!4d14.573622

sale:

http://wynajem-powierzchni.ckesr.pl/index.php/sala-iluzjon/

http://wynajem-powierzchni.ckesr.pl/index.php/sale-kubryk-literacki-i-galeria-szczecinska/

 

Czwartek 12.09 2019

12.00 – 14.00  warsztaty „Sztuka obrazu filmowego”, prowadzenie Bartosz Jurgiewicz (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy)

16.30 wernisaż fotografii pt. „Koty” autorstwa członków Koła Foto/Video Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

oraz otwarcie wystawy plakatów do filmów twórców z woj. zachodniopomorskiego

17.00-17.30 wykład „Od braci Lumière po wielkie amerykańskie blockbustery”- Jakub Romanowski

18.00 uroczystość otwarcia festiwalu prowadzi Maciej Sikorski

19.00 pokaz specjalny filmu „Miłość bezwarunkowa” reż. Rafał Łysak

po projekcji spotkanie z reżyserem

 

Piątek 13.09 2019

11.00-13.30 wydarzenie towarzyszące: Co dla seniora? Projekcja filmu oraz debata z udziałem organizacji działających na rzecz osób w wieku emerytalnym

Pokazy filmów konkursowych

14.00-16.00 BLOK 1

16.00-16.30 przerwa

16.30-18.00 BLOK 2

po projekcji spotkania z twórcami, dyskusja z publicznością

18.00-19.30 wydarzenie towarzyszące: spektakl Teatru Seniora Piąte Koło pt. „Kawiarnia poetycka

19.30 pokaz specjalny filmu „Jerzy i Jerzy na Jeziorach” reż. Piotr Małecki

filmy według kolejności podział na bloki

 

Sobota 14.09.2019

pokaz filmów konkursowych

12.00-13.30 BLOK 3

13.30-15.00 BLOK 4

15.00-16.00 przerwa

16.00-17.30 BLOK 5

po projekcji spotkania z twórcami, dyskusja z publicznością

18.00 – 18.40 wydarzenie towarzyszące: Pokaz sztuki iluzji

19.30 pokaz specjalny filmu „Jak pies z kotem” reż. Janusz Kondratiuk

filmy według kolejności podział na bloki

Niedziela 15.09.2019r.

12.00- 14.30 warsztaty z dramy, prowadzenie Agnieszka Michalska, Asia Brzezińska ( liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy)

16.00-16.30 pokaz specjalny filmu „Sieda” reż. Vanessa Pellegrin

18.00 gala wręczenia nagród oraz pokaz zwycięskich filmów

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny.

Warsztaty, wykłady i wydarzenia towarzyszące odbywają się wyłącznie w języku polskim

 


Wydarzenia towarzyszące

 

 

Wykład „Od braci Lumière po wielkie amerykańskie blockbustery”

 

 

Jakie wydarzenie uważa się za początek kinematografii? Jak zareagował świat na wprowadzenie dźwięku do filmu? Co ograniczał Kodeks Haysa? Po co stworzono Nagrodę Akademii filmowej zwanej Oscarami? Zapraszamy na wykład o historii filmu, w którym pokrótce opowiemy o ponad stuletniej bogatej historii X muzy.

prowadzenie Jakub Romanowski student animacji kultury Uniwersytetu Szczecińskiego


 

Teatr Seniora Piąte KOŁO/ Senior Theatre Piąte Koło

 

Teatr działa od pół roku w Nowogardzie. Prowadzony jest przez emerytowaną nauczycielkę j. polskiego – Józefę Szukalską i skupia seniorów. Zespól liczy 25 osób. Przygotowaliśmy już dwa spektakle: ”Kawiarnię poetycką” i ” Seniora portret własny”. W obu przedstawieniach wykorzystujemy zarówno teksty własne, jak i twórców bliskich nam duchowo.Także gramy i śpiewamy, choć estradowcami nie jesteśmy. Lubimy to,co robimy i lubimy wyzwania.

 


Pokaz sztuki iluzji

 

Niesamowita wyprawa do świata magii i czarów. Swój autorski magiczny show zaprezentują szczecińscy iluzjoniści:

  • The One Magic Show czyli Tomasz One Kasprzak to zdobywca Vice-Mistrzostwa na Światowym i międzynarodowym Kongresie Iluzjonistów oraz wyróżnienia za oryginalność programu, a także pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Spotkaniu Iluzjonistów.
  • oraz Patryk Kowalski -znikanie i pojawianie się przedmiotów, lewitacje czy czytanie w myślach to niektóre z atrakcji przygotowanych przez artystę.

POKAZY SPECJALNE

Miłość bezwarunkowa

40 min. Polska 2018, dok.

Reż. Rafał Łysak

Czy porozumienie między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Czy są w stanie przekroczyć swoją wiarę i przekonania w imię miłości? Jest to osobista historia Rafała, reżysera filmu. Od dzieciństwa wychowywała go babcia Teresa, którą traktuje jak drugą mamę. Całą swoją miłość i uwagę Teresa skupiła na Rafale, ukochanym wnuku… do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie. Ta wiadomość złamała jej serce…

Z czasem poznając partnera Rafała, jego przyjaciół i rówieśników, Teresa powoli zaczyna zmierzać drogą ku zrozumieniu i akceptacji Rafała. On również podejmuje próbę zrozumienia babci. Mimo, że są tak różni, starają się pokonać przepaść między pokoleniami.Czy uda im się odkryć siebie na nowo?

Rafał Łysak ukończył studia na wydziale aktorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Kurs Dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Na koncie ma kilka niezależnych produkcji, m.in. eksperymentalny film „Łysak”. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą dokument „Miłość bezwarunkowa” jest jego profesjonalnym debiutem dokumentalnym.


Jerzy i Jerzy na Jeziorach

27 min. Polska 2018, dok.

Reż.Piotr Małecki

Jerzy i Jerzy mają po 83 lata. W wakacje żeglują razem po mazurskich jeziorach, cieszą się prostym życiem na łódkach, pięknem przyrody i przyjaźnią. Jeden z nich słabnie. Jego ręce drżą, źle widzi, ma problemy z równowagą. Drugi Jerzy łagodnie opiekuje się kolegą. To może być już ostatnie takie wspólne lato. Film to pełen humoru i lekkości obraz przyjaźni i piękna życia.


Jak pies z kotem

1 godz. 42 min.  2018, fabularny

reż. Janusz Kondratiuk

Obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksandra Konieczna

Słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.


SIEDA

27:11 Wielka Brytania 2019, fabularny

reż.Vanessa Pellegrin

 

Sieda to 70-letnia wdowa pochodzenia białoruskiego. Po zdiagnozowaniu u niej choroby serca jest zmuszona zamieszkać z córką Hannah i wnukiem Benjaminem. Sieda dumna z trzeźwego umysłu i niegodziwego poczucia humoru wierzy, że potrafi poradzić sobie sama i odmawia jakiejkolwiek pomocy. Kiedy nadarzy się okazja, ucieka z nowego domu i zmierza na cmentarz wiejski, gdzie pochowany jest jej mąż. Tam korzysta z odzyskanej wolności robiąc co zechce – pije wódkę, dba o groby innych, sprzecza się z dozorcą i karmi gołębie swoimi lekami. Pewnego dnia poznaje Patricka, uroczego i złośliwego wdowca, którego żona również pochowana jest na tym samym cmentarzu. Będąc początkowo niechętną na próby zbliżenia się do siebie, bohaterowie zakochują się w sobie i korzystają z każdego dnia jakby ten był ich ostatnim.


WARSZTATY

WARSZTATY Z DRAMY „Uderz w stół a …”

Warsztaty podczas których może wydarzyć się wszystko. Uczestnicy będą mieli okazję poznawać siebie, odkrywać swoje zasoby i spotykać się z innymi w sposób niebanalny i zaskakujący. Drama to metoda pracy z grupą, która wykorzystuje techniki aktywizujące, teatralne, pracy z ciałem odgrywanie ról, tworzenie opowieści i metafor.

Prowadzenie:

Asia Brzezińska – arte-terapeutka, germanistka, Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, dyplomowana Make Up Artist, i jednocześnie od prawie 10 lat rzemieślnik teatralny w teatrze Lalek PLECIUGA. Swoje zacięcie do pracy z ludźmi realizuje poza pracownią w szeregach zajęć plastycznych, arteterapeutycznych i warsztatowych. Entuzjastka formy pracy w grupie za pomocą technik dramowych.

 

 

Agnieszka Michalska – socjolog, terapeuta, ukończyła Szkołę Trenerów Dramy oraz Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz szereg innych szkoleń z zakresu pracy z grupą. Ma 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, dramy, terapii. Realizatorka projektów z zakresu edukacji filmowej dla młodzieży i seniorów.

 

 


Warsztaty „Sztuka obrazu filmowego”

 

 

Bartosz Jurgiewicz – autor zdjęć. Obcuję z kamerą od osiemnastu lat.
Warsztat będzie przedstawieniem moich spostrzeżeń w pracy z kamerą i ludźmi. Będzie rozważaniem między warsztatem, a intuicją. Kamera jako dodatkowy zmysł.

kontakt w sprawie warsztatów: ngokamera@gmail.com lub tel. 505747390